Ryanair výrazně redukuje spojení Prahy s Budapeští

08.09.2022 - EvropaV souvislosti s roztržkou Ryanairu s maďarskou vládou o letos v létě zavedenou odletovou daň, dojde od zimního letového řádu k výraznému snížení počtu letů mezi Prahou a Budapeští. Maďarsko zavedlo odletovou daň ve výši 10-25 eur letos od července. Ryanair o její výši navýšil cenu letenek s odletem z Budapešti. Za toto chování obdržel pokutu 300 miliónů forintů od maďarského Úřadu na ochranu spotřebitelů, proti níž u Evropského soudního dvora podal žalobu.

V odpověď na maďarskou odletovou daň Ryanair plánuje přesunout část svých letů z Budapešti na blízká letiště v okolních zemích, zejména do Vídně. Zhruba před měsícem se rozhodl, že z Budapešti zruší osm z 64 obsluhovaných destinací. Nyní se Ryanair rozhodl od začátku platnosti zimního letového řádu snížit také počty letů do zbylých destinací provozovaných z Budapešti.

Boeing 737-800 na letišti Ference Liszta v Budapešti, srpen 2016 (foto: Christo/Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Nejvíce se toto nejnovější rozhodnutí projeví právě u spojení Prahy a Budapešti, kde dojde od 29. října k redukci z jednoho letu denně na dva lety týdně. Zůstávají jen lety v pondělky a pátky. Každé pondělí bude boeing dceřiné společnosti Buzz odlétat z maďarské metropole v 15:15, nazpět z Prahy poletí v 16:55. V pátky má být odlet z Budapešti v 06:45 a odlet z Prahy zpět v 08:25.

Kromě Prahy zredukuje Ryanair rotace také na dalších spojích z Budapešti. Jde o linky do Ammánu, Bristolu, Manchesteru, Pisy, Sofie a Varšavy-Modlinu. U většiny spojů společnost však přes zimní sezónu ubrala jen jednu rotaci týdně.

Pokud by měl Ryanair doslova dodržet svá slova o přenesení kapacit z Budapešti do sousedních zemí, měli bychom nyní s napětím očekávat, odkud zavede nové lety do Prahy. Ovšem k navýšení frekvencí z Košic do Prahy nebo zavedení nového spoje do Prahy z Vídně či Bratislavy zatím nedošlo. Zřejmě toto nemá Ryanair vůbec v plánu udělat. Spíše si Ryanair touto změnou jen uvolňuje kapacitu jednoho letadla dosud bázovaného v Budapešti, aby jej mohl přesunout na jinou základnu.

Témata