Ryanair reaguje na maďarskou odletovou daň a pokutu. Ruší z Budapešti 8 destinací.

11.08.2022 - EvropaRyanair přestane v zimní sezóně létat z Budapešti do:

  • Bordeaux,
  • Bournemouthu,
  • Kaunasu,
  • Kolína na Rýnem,
  • Krakova,
  • Lappeenranty,
  • Rigy,
  • Turína

Důvodem není ani nízká poptávka, ani konkurence Wizz Airu, jakožto roztržka Ryanairu s Maďarskem o nově zavedenou odletovou daň. I když možná to bude nejspíš kombinace všech tří faktorů dohromady.

Irská letecká společnost totiž v pondělí obdržela od maďarského Úřadu na ochranu spotřebitelů pokutu ve výši 300 miliónů forintů (něco přes tři čtvrtě miliónu euro) za to, že plně přenesla nově zavedenou maďarskou odletovou daň přímo na zákazníky. Maďarsko zavedlo odletovou daň ve výši 10-25 euro letos od července. Sazba ve výši 3900 forintů (něco přes 10 euro) se týká destinací v Evropě, vyšší sazba 9750 forintů (necelých 25 euro) se zase týká mimoevrospkých destinací. Ryanair a Michael O'Leary proti ní do poslední chvíle marně bojovali a tak po jejím zavedení o daň jednoduše zvýšili cenu nabízených letenek s odletem z Maďarska.

Prostořeký generální ředitel postižené letecké společnosti, Michael O'Leary, označil tento týden pokutu "hodně za hranicí blbosti" a rozhodl o snížení přítomnosti Ryanairu alespoň během zimní sezóny na maďarském trhu. I tak je zrušení 8 ze 64 dosud nabízených destinací z Budapešti spíše symbolickým krokem. Navíc není zatím jasné, zda Ryanair zmiňované linky neobnoví například během letní sezóny roku 2023. Spíše se tak jedná o symboliku než krok, který by donutil Maďarsko od zavedené odletové daně upustit.

V rozhovoru pro BBC Michael O'Leary dále uvedl, že éra velmi levných letenek za 10 euro je pryč. Důvodem jsou rostoucí ceny energií, včetně leteckého paliva. Díky drahým energiím zbyde lidem v Evropě méně úspor. Podle něj budou lidé dál hojně létat i když státy jako Maďarsko jim budou novými daněmi lety jen dále prodražovat. O to víc budou podle něj zvažovat jak ušetřit a stále častěji tak budou volit nízkonákladové společnosti. Podle Michaela O'Learyho nakonec odletovou daní poškodí Maďarsko svůj inkomingový turistický průmysl více než letecké společnosti, které působí globálně na více trzích zároveň a na rozdíl od majitelů hotelů a restaurací v Budapešti dokážou snadno přemístit své kapacity jinam.

Boeing 737-800 společnosti Ryanair na letu z Charleroi do Budapešti, leden 2016 (autor: Alpha 350, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata