Ryanair snížil kapacitu na říjen o pětinu

20.09.2020 - EvropaNízkonákladová aerolinie Ryanair v pátek oznámila, že zredukuje nabízenou kapacitu v měsíci říjnu o dalších 20 %. Jedná se již o druhou redukci říjnové nabídky letů, první redukci společnost ohlásila v polovině srpna. Ryanair očekává, že v porovnání s říjnem 2019 klesne nabídka na příští měsíc z původně plánovaných 50 % na 40 %. Management aerolinie však předpokládá, že u takto redukovaného letového řádu se mu podaří udržet vytížení letadel nad 70 %.

Boeing 737-800 společnosti Ryanair přistává v estonském Tallinnu (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Ryanair v prohlášení uvedl, že tato redukce byla nezbytná kvůli neustálým změnám vlád zemí EU v cestovních omezeních, které jsou často oznamovány na poslední chvíli, což snižuje ochotu cestujících provádět své rezervace v předstihu. Společnost kritizovala nadměrná cestovní omezení, které některé státy zachovaly i po 1. červenci, přičemž jmenovala Irsko.

Podle vyjádření mluvčí Ryanair je důvěra cestujících poškozena zejména špatným řízením cestovních omezení ze strany vlád. Mnoho lidí nemůže cestovat z pracovních ani naléhavých osobních důvodů, aniž by se vystavovali riziku pobytu v karanténě. Ryanair uvítal snahu Evropské komise sjednotit přístup jednotlivých států při zavádění cestovních restrikcí. Podle výzvy komise by členské státy měly zvážit zavedení jednotných kritérií pro vyhodnocení epidemiologických rizik.

Ryanair varoval, že pokud budou pokračovat současné trendy a omezení vlád bránící návratu letecké dopravy bude muset provést podobné snížení kapacity i v nadcházejícím zimním období. Podle mluvčí společnosti je na finální rozhodnutí ohledně zimního letového řádu ještě brzy.

Štítky