Ryanair otevře novou základnu v italském Terstu

26.01.2024 20:18 - EvropaNízkonákladová společnost Ryanair dnes oznámila, že v dubnu otevře novou základnu v italském městě Terst. Na místním letišti bude bázovat jeden Boeing 737 MAX 200 pro 197 cestujících. Díky tomu bude moci Ryanair otevřít pět nových linek. Nově bude létat z Terstu do Berlína (2x týdně), Brindisi (3x týdně), Krakova (2x týdně), Paříže-Beauvais (2x týdně) a Sevilly (2x týdně). Celkem bude společnost létat v letošní letní sezóně z Terstu na pravidelných linkách do šestnácti destinací.

Ryanair dnes oznámil otevření nové základny v Terstu (foto: Ryanair)

Terst bude v pořadí již osmnáctou základnou společnosti Ryanair v Itálii. Region Friuli Venezia Giulia, ve kterém Terst leží, věří, že otevření nové základny se odrazí v příjezdovém cestovním ruchu. Projevit by se to mělo také na zaměstnanosti, jenom letiště v Terstu plánuje přijmout 25 nových zaměstnanců.

Region Friuli Venezia Giulia, jehož hlavním městěm je Terst, k dnešnímu dni zrušil lokální turistickou taxu. To spolu s dalšími nabídnutými zvýhodněními se stalo impulsem pro Ryanair, aby v Terstu otevřel základnu.

Terst je přístavní město s 235tisíci obyvateli, které leží na severovýchodě Itálie na hranici se Slovinskem. V minulosti byl Terst nejdůležitějším přístavem Rakouska-Uherska, díky čemuž má středoevropský ráz. Po 2. světové válce se Terst a jeho okolí stalo svobodným územím. Formálně se jednalo o samostatný stát s vlastní měnou. V roce 1954 bylo Svobodné území Terst rozděleno mezi Itálii a tehdejší Jugoslávii, přičemž město Terst připadlo Itálii.

Mezinárodní letiště v Terstu v roce 2023 odbavilo celkem 930 tisíc cestujících. Díky nové základně by mělo v letošním roce odbavit více než 1,3 milionu cestujících, z čehož zhruba 750 tisíc cestujících by měl přepravit samotný Ryanair. Vedle letů Ryanair, které dominují provozu na letišti v Terstu, do města létají ITA Airways, které zajišťují spojení s Římem a milánským letiště Linate a dále Air Dolomiti, jež jej spojuje s hubem Lufthansy ve Frankfurtu. Dále z Tirany do Terstu létá společnost Wizz Air.

Témata