Ryanair otevře linky do Arménie

26.10.2019 - EvropaNízkonákladová aerolinie Ryanair oznámila tento týden zahájení letů do Arménie, jež se stane 40. zemí, do které tato společnost létá. Irský dopravce otevře v příštím roce do Arménie hned čtyři nové linky. Od 14. ledna 2020 bude společnost létat z Milána-Bergama a Říma-Ciampina do Jerevanu. Od 31. března 2020 bude Ryanair létat do arménského hlavního města také z berlínského letiště Schönefeld. Čtvrtým novým spojem do Arménie bude linka Memmingem – Gjumri, jejíž start se očekává 30. března 2020. Všechny linky budou provozovány dvakrát týdně letouny Boeing 737-800.

Mezi Jerevanem a Gjumri leží Aragac, se 4095 m.n.m nejvyšší hora Arménie (foto: Alexander Mkhitaryan B/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Arménská vláda již delší dobu jednala s Ryanairem o možnosti zahájení letů. Jak jsme informovali v březnu letošního roku, zástupci společnosti jednali se šéfkou arménského úřadu civilního letectví o otevření linek do této země. Vláda chce přilákat i další nízkonákladové aerolinie, které vedle zlepšení spojení s evropskými zeměmi mají do země přilákat zahraniční turisty.

Známý Tatevský klášter z 9. století se nachází na jihu Arménie (foto: Alexander Naumov/Wikimedia Commons - CC BY 3.0)

Arménie je v tomto směru nesporně atraktivní destinací a pro naše turisty bude nejzajímavější pravidelná linka z Berlína do Jerevanu. Nejlevnější jednosměrné letenky z Berlína začínají aktuálně na 41 eurech, v přepočtu přibližně 1050 Kč. Za tuto cenu jsou k dispozici letenky na vybrané termíny v září a říjnu 2020. V dubnu a květnu lze letět z německé metropole do Arménie pak za 50 eur.

Zajímavou destinací je Gjumri (v době SSSR Leninakan), druhé největší arménské město, které leží na severozápadě země při hranici s Tureckem. Ničivé zemětřesení v roce 1988 toto město vážně poškodilo a tak část města musela být znovu vystavěna. Na místní letiště Shirak, které leží jen pět kilometrů od centra města, v současnosti létají jen ruské společnosti Pobeda a Ural Airlines.

Témata