Ryanair kvůli zpoždění dodávek nových Boeingů začal škrtat plánované spoje

02.03.2024 07:45 - EvropaVe včerejším tiskovém prohlášení letecké společnosti Ryanair došlo k potvrzení dřívějších slov Michael O’Learyho o tom, že Ryanair zřejmě v březnu začne se škrtáním jednotlivých spojů kvůli menšímu počtu vyrobených a dodaných nových letadel Boeing 737 MAX 8-200 než bylo puvodně dohodnuto a ještě nedávno managementem Boeingu přislíbeno.

Interně tak Ryanair nyní počítá, že namísto původních 57 nových letadel mu jich Boeing stihne do konce června dodat jen čtyřicet kusů. Přitom až dosud plány Ryanairu počítaly s dodávkami padesáti nových letadel. Kapacitu odpovídající chybějícím deseti letadlům tak Ryanair začal šrtat. Tyto škrty pocítí zejména spoje z Dublinu, Milána-Malpensy, Varšavy-Modlinu a čtyř portugalských letišť, která má Ryanair v hledáčku kvůli rychle se zvyšujícím poplatkům. Všem zákazníkům které tato rušení již dříve rezervovaných letů postihnou, bude nabídnut alternativní let nebo plná refundace.

Při plánované letní flotile kolem šesti set letadel to ovšem nebudou škrty významné. Navíc Ryanair se snaží aby se rušení nově oznámeným trasám vyhnulo a škrtá tak pouze některé frekvence u zavedených tras. Příkladem těchto již v rezervačním systému viditelných škrtů může být Berlín, který bude mít toto léto jen čtyři lety týdně do Milána-Malpensy namísto původně plánovaných sedmi letů a jen pět letů do Lisabonu namísto původních šesti letů týdně.

Ryanair interně počítá, že zpožděné dodávky nových letadel způsobí, že přepraví méně cestujících než dosud Ryanair plánoval. Vše záleží též na délce zpoždění a společně s Boeingem nyní společnost rozpracovává harmonogram dodávek nových letadel během letní špičky - tedy během července, srpna a září.

letadla společnosti Ryanair na největší základně společnosti v Londýně-Stanstedu, červen 2023 (autor: kitmasterbloke, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Michael O’Leary se k celé záležitosti vyjádřil nyní takto:

"Jsme velmi zklamáni posledními zpožděními dodávek Boeingu, ale i nadále spolupracujeme s Boeingem na maximalizaci počtu nových letadel B737, která obdržíme do konce června a která můžeme s jistotou uvolnit do prodeje zákazníkům v době největšího zájmu o letadla S24. Nyní budeme se společností Boeing spolupracovat na převzetí zpožděných dodávek letadel v průběhu srpna a září 2024, abychom společnosti Boeing pomohli snížit jejich zpoždění v dodávkách. Litujeme všech nepříjemností způsobených některým zákazníkům a našim letištním partnerům těmito vynucenými změnami v letovém řádu S24, které sníží náš celoroční růst provozu ze 184 milionů v roce 24 na 198 až 200 milionů v roce 25. Spolupracujeme s našimi letištními partnery, abychom jim zajistili určitý růst, i když později v září a říjnu (spíše než v červenci a srpnu). Tento nárůst dopravy lze zajistit pouze za nižší ceny letenek v těchto prázdninových měsících.

Společnost Boeing má při řešení těchto dočasných problémů i nadále plnou podporu společnosti Ryanair a my jsme přesvědčeni, že její vrcholový manažerský tým v čele s Davem Calhounem (generálním ředitelem) a Brianem Westem (finančním ředitelem) tato zpoždění výroby a problémy s kontrolou kvality ve Wichitě i Seattlu vyřeší. Očekáváme, že tato nejnovější zpoždění dodávek letadel Boeing, která bohužel společnost Ryanair nemůže ovlivnit, povedou v kombinaci s uzemněním až 20 % flotil u našich konkurentů využívajících letadla Airbus rodiny A320neo v Evropě k většímu omezení kapacity a mírnému zvýšení cen letenek pro spotřebitele v Evropě v létě 2024. Vyzýváme proto všechny zákazníky společnosti Ryanair, aby si včas rezervovali letenky a zajistili si tak nejnižší dostupné ceny letenek na léto 2024."

Témata