O´Leary kritizuje Boeing za poslední odklady dodávek nových letadel 737 MAX

27.02.2024 16:00 - EvropaMichael O'Leary tvrdě kritizuje problémy Boeingu s neustálým odsouváním slíbených dodacích termínů nových letadel 737 MAX ze strany amerického výrobce dopravních letadel. Boeing se totiž dostal díky incidentu z pátého ledna do hledáčku úřadů a nemůže navýšit výrobu tohoto typu jak původně plánoval. Zakázal mu to americký Federální úřad pro bezpečnost letectví (FAA). Společnost Boeing potvrdila agentuře Reuters, že začala informovat některé letecké společnosti o tom, že dodávky nových letadel mohou být v nejbližších měsících zpožděny. To nejsou před očekávanou rekordní letní sezónou pro letecké společnosti právě dobré zprávy.

A tyto zprávy se týkají i Ryanairu. Ten měl od Boeingu přislíbenou do konce dubna dodávku 57 nových letadel 737 MAX 8-200. Jenže podle O'Learyho byl Ryanair informován, že do konce června může počítat jen s necelými 50 letadly. A to se ještě v Ryanairu ptají jak moc se na toto vyjádření dá spolehnout. "Ve skutečnosti nevíme, kolik letadel od Boeingu dostaneme," řekl O'Leary novinářům. "Jsme si docela jistí, že dostaneme 30 až 40 letadel. Jsme si poměrně jistí, že dostaneme 40 až 45 letadel. A nyní jsme si mnohem méně jisti, že dostaneme mezi 45 a 50."

Boeing 737 MAX 8-200 společnosti Ryanair na letišti Stockholm-Arlanda, srpen 2023 (autor: Bene Riobó, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Zpožděné dodávky znamenají, že Ryanair možná bude muset zrušit některé lety ze svého letního letového řádu, uvedl O'Leary. "Pokud dostaneme pouze 40 letadel, budeme muset do konce března oznámit drobné škrty v letovém řádu," řekl. To znamená, že Ryanair ve finančním roce začínajícím v dubnu pravděpodobně přepraví pouze 200 milionů cestujících namísto dříve předpokládaných 205 milionů.

"Hluboce litujeme dopadu, který to mělo na našeho váženého zákazníka Ryanair," uvedla společnost Boeing.

O'Leary poslal společnosti Boeing mnohem méně uhlazenou zprávu. V centrále společnosti v Seattlu se odehrává "shitshow", řekl O'Leary a zopakoval svou výzvu ke změně vedení v americkém výrobci letadel. Současné vedení Boeingu se totiž dosud směrem k Ryanairu opakovaně vyjadřovalo k dodržení termínů dodávek před letní sezónou optimisticky a dávalo Ryanairu sliby, jež však byly brzo zrušeny. Pro Ryanair neznamenají posunuté dodávky jen potíže s případným rušením letů. Podle počtu letadel také musí například v pravý moment najmout a zaškolit dostatečné počty pilotů a palubního personálu.

Témata