Rusko vyčlení 70,5 miliard rublů na odkup leasingových letadel

06.10.2023 05:40 - EvropaRuské ministerstvo financí včera oznámilo, že vyčlenilo 70,5 miliard rublů (zhruba 700 miliónů euro) ze svého Fondu národního majetku za účelem nákupu uvízlých letadel od zahraničních pronajímatelů. Tyto prostředky mají být přesměrovány ruské státní pojišťovně NSK, která se má stát po vypořádání novým majitelem letadel. Informuje o tom agentura Reuters.

Západní sankce po loňské invazi Ruska na Ukrajinu donutily zahraniční pronajímatele zrušit stovky pronájmů letadel ruským společnostem. Moskva poté odmítla povolit odlet těchto letadel ze svého území. Jedná se o zhruba 400 letadel, které patří zahraničním majitelům a byly před invazí pronajaty ruským společnostem. Řada majitelů letadel považovala za vhodné žádat z tohoto důvodu své pojišťovny o pojistné plnění.

Zdá se, že scénář vyplacení odškodného za uvízlá letadla státní ruskou pojišťovnou NSK v tichosti schvalují i západní státy. Například společnost AerCap se sídlem v Irsku, největší světový pronajímatel letadel, minulý měsíc oznámila, že obdržela od ruské státní pojišťovny NSK 645 milionů dolarů v rámci úplného vypořádání pojistných nároků v souvislosti se 17 letadly a pěti náhradními motory pronajatými ruské státem kontrolované letecké společnosti Aeroflot a její dceřiné společnosti Rossiya. Minulý týden o podobné transakci informoval i jiný pronajímatel letadel se sídlem v Irsku, společnost SMBC Aviation Capital.

Airbus A320 v barvách společnosti Aeroflot na moskevském letišti Šeremetěvo, říjen 2008 (autor: Anton Bannikov, Wikimedia Commons, GNU PD 1.2)

Témata