SMBC Aviation Capital získala pojistné plnění za svá letadla uvízlá v Rusku

03.10.2023 08:25 - EvropaLeasingová společnost SMBC Aviation Capital se sídlem v Irsku v pondělí oznámila, že obdržela pojistné plnění ve výši 710 milionů dolarů za svá letadla, která dříve pronajala ruské státní letecké společnosti Aeroflot. Podle včerejší tiskové zprávy společnosti SMBC Aviation Capital jí toto pojistné plnění bylo vyplaceno za 16 letadel pronajatých v Rusku ve vlastnictví SMBC a za jedno letadlo cizího majitele, jehož pronájem SMBC zajišťovala. Pojistné plnění vyplatila ruská pojišťovna NSK a jeho výplata je v souladu se všemi platnými zákony, sankcemi a předipsy, což si SMBC Aviation Capital nechala extra předem schválit od Ministerstva obchodu a Ministerstva financí USA.

Zkratka SMBC odkazuje na japonské majitele firmy a znamená Sumitomo Mitsui Banking Corporation, která má své hlavní sídlo v Tokiu. Samotná SMBC bankovní korporace vznikla spojením banky Sakura (dříve pojmenované jako Mitsui) a banky Sumitomo v roce 2001. Její akcie se obchodují na burze v Tokiu. Dceřiná společnost SMBC Aviation Capital se sídlem v Irsku vlastní nebo spravuje celkem 894 letadel s průměrným stářím 5 let. Mezi její zákazníky patří například společnosti jako Turkish Airlines, Neos, Transavia nebo SunExpress, ze základen společností v blízkých zemích pak například můžeme jmenovat společnost Lauda nebo Wizz Air.

vizualizace letadel Boeing 737 MAX, kterých má společnost aktuálně objednáno 81 kusů (zdroj: media kit společnosti SMBC Aviation Capital)

Témata