Ruská nízkonákladová aerolinie Pobeda zrušila kontrakt na Boeingy 737 MAX

20.08.2021 - EvropaPobeda se rozhodla zrušit odstoupit od objednávky na letouny Boeing 737 MAX. Společnost měla kontrakt na pronájem dvaceti letadel 737 MAX. Zrušení objednávky oznámil v úterý mateřský Aeroflot. Původně měly být první letouny 737 MAX dodány společnosti Pobeda na podzim 2019. Společnost již dříve hrozila, že svou objednávku zruší.

Vizualizace Boeingu 737 MAX v barvách ruské Pobedy (foto: Boeing)

Ruský dopravce uvedl, že jedním z důvodů zrušení objednávky je to, že letouny Boeing 737 MAX zatím nemohou létat v Rusku. Ruské úřady po uzemnění typu v roce 2019 zatím znovu nepovolily lety Boeingů 737 MAX. Dále Pobeda v souvislosti se svými novými úkoly bude potřebovat letouny s o něco vyšší kapacitou.

Pobeda měla mít všech dvacet letadel 737 MAX pronajaté od leasingových společností. Patnáct strojů mělo být od irské SMBC Aviation Capital a pět od americké GECAS. Ruská společnost uvedla, že smlouvy byly zrušeny bez jakýchkoliv sankcí.

Pobeda v současnosti provozuje flotilu 44 Boeingů 737-800. V letech 2022-23 má společnost převzít od mateřského Aeroflotu dvacítku letadel ročně. Převod letadel má probíhat v rámci nové strategie Aeroflotu, kdy se počítá s růstem low-costové Pobedy a posilováním její pozice na domácích i mezinárodních linkách. Samotný Aeroflot se chce více zaměřovat na prémiovou klientelu.

Témata