Qatar Airways už nechce objednané Boeingy 737 MAX

18.06.2020 - EvropaAkbar al-Baker, šéf Qatar Airways, uvedl ve včerejším rozhovoru pro britskou televizi Sky News, že jeho letecká společnost nemá zájem o letouny Boeing 737 MAX. V roce 2017 podepsal katarský dopravce v rámci velké objednávky letadel Boeing 777 a 787 také letter of intent na 30 letadel Boeing 737 MAX s opcí na dalších 30 kusů.

Akhbar al-Baker odpovídá na otázky televize Sky News (zdroj Sky News)

Stroje měly být určeny pro společnost Air Italy v níž Qatar Airways měly podíl. Část objednávky na 737 MAX byla finalizována, v roce 2017 Boeing uvedl, že Qatar Airways mají závazně objednáno 20 letadel, Akbar al-Baker nyní v rozhovoru pro Sky News mluvil o 30 kusech. Po ukončení provozu Air Italy a rozhodnutí o likvidaci této aerolinie, nemá o letouny Boeing 737 MAX již dále zájem.

„Už jsme informovali Boeing, že je nahradíme jinými typy letadel, protože letouny jsme koupili pro konkrétní leteckou společnost, do které jsme investovali. Naši investici jsme z této aerolinie stáhnuli, takže Boeingy 737 MAX již nepotřebujeme,“ uvedl v rozhovoru Akbar al-Baker.

Air Italy provozovala letouny Boeing 737 MAX před uzemněním tohoto typu. Qatar Airways dříve uvedl, že bude chtít po Boeingu kompenzace za způsobené škody.

Témata