Qantas Group: výrazná redukce linek do Japonska

19.06.2008 - Asie & AustrálieQantas Airways se v reakci na vysoké ceny ropy rozhodly výrazně omezit své linky mezi Austrálií a Japonskem. Ty jsou charakteristické velkým podílem méně výnosné leisure dopravy, a představují tak pro společnost velké finanční ztráty. Pouze linky z Cairns do japonských měst znamenají pro aerolinie za současného stavu ztráty v desítkách miliónů amerických dolarů. Celá raconalizace se týká ale i linek ze Sydney a Melbourne. Podstatná část linek bude zcela zrušena nebo převzata nízkonákladovou sesterskou společností JetStar International.

V prosinci budou stávající dva denní lety Qantas Airways na trase Cairns – Tokio nahrazeny jedním letem denně společnosti JetStar, která zde bude operovat s letouny Airbus 330-300. Tento letoun bude k dispozici vzhledem k ukončení provozu na její vlastní lince Cairns – Osaka – Nagoya. Qantas Airways pak v září ukončí provoz linky Melbourne – Tokio a sníží počet letů ze Sydney z devíti na sedm letů týdně. Jediným pozitivním prvkem tak bude otevření nové linky společnosti JetStar International na trase Gold Coast – Tokio v prosinci tohoto roku. Frekvence je stanovena na pět letů týdně.

Z důvodu zpoždění dodávek nových letounů budou JetStar International nuceny vzhledem k současnému vývoji uzavřít linku Sydney – Kuala Lumpur. Další dálkový letoun bude uvolněn vzhledem ke změnám na lince do Ho Chi Min City. Ta bude nově obsluhována letouny Airbus 320, jež budou mít mezipřistání v Darwinu.

JetStar tak v rámci skupiny přejímá poměrně důležitou roli v rámci transkontinentální letecké dopravy. Především pak na linkách, které vzhledem k vnějším vlivům již nejsou schopné ziskově provozovat Qantas Airways. V prosinci tohoto roku dojde k podobné změně dopravce i na linkách z Perthu do Indonésie. Generální ředitel Geoff Dixon k současné situaci uvedl: „Budeme sledovat jednotlivé trhy a budeme se snažit nacházet nové příležitosti. Naší snahou bude obnovovat linky všude, kde to situace dovolí.“

Štítky