Profil Fischer Air

03.08.2003 - Česká republikaFischer AirCestovní kancelář Fischer nabízela již od začátku svého působení na českém trhu letecké zájezdy. Hned od počátku kladl Václav Fischer, majitel cestovní kanceláře Fischer, důraz na dodržování západoevropského standardu, v čemž v prvních letech neměl příliš konkurence. Zatímco jiné cestovní kanceláře přepravovaly turisty do letovisek autobusy, nebo v případě letecké přepravy ruskými iljušiny a tupolevy, Fischer sázel zejména na moderní letadla zahraničních charterových společností, která každoročně zpestřovala provoz na ruzyňském letišti během letní sezóny. Část letů v té době zajišťovaly pro fischerovu cestovní kancelář i ČSA. Vzhledem k rychlé expanzi cestovní kanceláře se stalo logickým krokem založení vlastní letecké společnosti Fischer Air, která začala zajišťovat většinu potřebné letecké přepravy. V roce 1996 Václav Fischer objednal přímo u výrobce dva nové stroje Boeing 737-300 v úpravě pro přepravu 148 cestujících.

První Boeing 737-300, který byl Fischer Air dodán, nesl registraci OK-FAN a přistál na ruzyňském letišti 10. dubna 1997. O několik dní později - 28. dubna - přistál druhý boeing, který získal registraci OK-FUN. První obchodní let společnosti se uskutečnil 30. dubna, kdy letoun OK-FAN dopravil první turisty na Mallorku, do jednoho z nejdůležitějších letovisek v programu cestovní kanceláře. Druhý Boeing 737-300 uskutečnil svůj první obchodní let následující den, kdy letěl z Brna do Heraklionu. Handling pro Fischer Air zprvu zajišťovala firma Czech Ogden Airhandling, od letní sezóny 2000 odbavují lety Fischer Air České aerolinie.

Třetí Boeing 737-300, který nese registraci OK-FIT, byl dodán 15. března 1999. Ten se vydal na svůj první let u Fischer Air 2. dubna 1999, když přepravil turisty z Prahy do Říma.

Fischer Air - Boeing 737-300
Boeing 737-300 společnosti Fischer Air na ruzyňském letišti.
(Foto: Petr Popelář)

Hlavní část cestujících společnost přepraví během letní sezóny, v zimní sezóně se provoz obvykle omezuje na Balearské ostrovy, Kanárské ostrovy a několik dalších destinací. V letošní sezóně letouny společnosti operují z Prahy, Brna, Ostravy a Pardubic. Většina nalétávaných destinací jsou prázdninová místa v oblasti Středozemního moře. Nejdelší let trvá téměř pět hodin a směřuje na ostrov Tenerife, který je součástí Kanárských ostrovů. Na letech do Egypta, Maroka a na Kanárské ostrovy je nabízena vedle základní třídy, jež společnost označuje jako Fun Class, I vyšší třída Fischer Superior Class. Cestující této třídy jsou odbavováni na zvláštních přepážkách, mají před odletem přístup do salónku na ruzyňském letišti a v letadle je pro ně připravena oddělená kabina v přední části letadla.

Rok 2000 skončil jako jediný v historii Fischer Air ztrátou. V následujícím roce přepravil Fischer Air 436 tisíc cestujících. Od prosince 2001 je podle obchodního rejstříku zastaven obchodní podíl společnosti ve prospěch Komerční banky, stejně jako boeingy OK-FAN a OK-FUN. V dubnu 2003 celní správa obstavila na čas jedno z letadel z důvodu nezaplacení daně z přidané hodnoty. 31. července 2003 začala exekuce ve Fischer, s.r.o., ve stejný den vypověděla pojišťovna Allianz Fischer Air pojištění z odpovědnosti provozovaných letadel. Pokud se společnosti nepodaří sjednat do konce srpna nové pojištění, bude to znamenat zastavení letů. Od 1. srpna řídí společnost Fischer Air nucený správce, příští týden bude obvodní soud v Praze 6 rozhodovat i o návrhu na exekuci majetku společnosti, který podaly České aerolinie a Česká správa letišť. Případná exekuce by se neměla týkat tří Boeingů 737-300, které nejsou v majetku firmy.

DESTINACE V LETNÍ SEZÓNĚ 2003: Agadir, Antalya, Bodrum, Burgas, Djerba, Dubrovník, Faro, Fuerteventura, Gerona, Gran Canaria, Heraklion, Hurghada, Chania, Ibiza, Kavala, Korfu, Kos, Lanzarote, La Palma, Larnaca, Madeira, Malaga, Malta, Menorca, Monastir, Palma de Mallorca, Rhodos, Samos, Sharm El Sheikh, Soluň, Split, Tenerife, Tivat.

HOSPODÁŘSKÝ VÝSLEDEK:

1997 39,7 mil. Kč
1998 87,8 mil. Kč
1999 49,7 mil. Kč
2000 - 85,6 mil. Kč
2001 59,4 mil. Kč

Zdroj: Ariadna.cz

Témata