Privatizace ITA Airways - Italové pracují i na plánu B

08.02.2024 16:20 - EvropaItalská vláda se začala zaobírat možností, že hloubkové antimonopolní řízení Evropské komise u plánovaného převzetí státního dopravce ITA Airways německou Lufthansou může též skončit zákazem této fúze. Evropské komisi totiž asi nejvíc vadí riziko omezení hospodářské soutěže na dálkových mezikontinentálních trasách. Evropská komise má termín k rozhodnutí do 6.června.

Proto Italové začali zpracovávat také plán B, které po nich chtěla již dříve mimo jiné i leasingová firma Air Lease Corporation, která společnosti ITA Airways pronajímá velkou část její stávající flotily. Podle deníku "La Repubblica" tak v plánu B figuruje starý známý hráč - rejdařství MSC (Mediterranean Shipping Company), které v ranných úvahách v roce 2022, které později vzaly za své, mělo do privatizace ITA Airways vstoupit společně s Lufthansou.

Airbus A350-900 společnosti ITA Airways, únor 2023 (autor: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Jenže MSC je též aktivní v převzetí i jiných důležitých firem. Je tak otázkou, zda její případné angažmá v ITA Airways by též neposuzovaly podrobně antimonopolní orgány EU. Posuďte sami: koncem března 2022 převzala MSC za 5,7 miliard euro africkou divizi francouzské logistické společnosti Bolloré. U antimonopolních úřadů stojí také převzetí konkurenčního rejdařství Moby Lines. Za 4,2 miliardy euro má mimo jiné MSC získat také poloviční podíl v soukromé železniční společnosti Nuovo Trasporto Viaggiatori, známé pod obchodní značkou Italo. Pod značkou Medway zase MSC provozuje přes sto nákladních lokomotiv. MSC Air Cargo, virtuální nákladní letecká společnost byla založena na konci roku 2022. Sice vlastní letadla Boeing 777F, pro jejich provoz si ale MSC najala společnost Atlas Air. V srpnu 2023 navíc MSC oznámila koupi většinového podílu ve společnosti AlisCargo Airlines. Z tohoto důvodu by byla případná realizace plánu B zřejmě též spojena s antimonopolním šetřením.

kontejnerová loď MSC Alghero v Rotterdamu, červen 2015 (autor: Kees Torn, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata