Piloti ČSA hrozí stávkou

29.08.2001 - Česká republikaDopravní piloti ČSA hrozí, že v pátek v osm hodin ráno zahájí časově neomezenou stávku.Piloti chtějí vyšší náhrady za hodinu přesčasu než jim nabízí vedení ČSA. Dále pilotům vadí nepřesná evidence přesčasové práce. Podle Dušana Horáka, sekretáře profesní odborové organizace Českého sdružení dopravních pilotů ČSA (CZALPA) bude, pokud dojde v pátek ke stávce, zastaven provoz našich největších aerolinií. Horák sdělil deníku Právo: "Lišíme se v desítkách korun za hodinu letu. Nejsou to stovky a rozhodně ne tisíce." František Bis, viceprezident ČSA pro personalistiku, však na mimořádné tiskové konferenci vedení ČSA, která se uskutečnila v úterý odpoledne, uvedl, že "rozdíl je nejen v desetikorunách, ale ve stokorunách za hodinu letu." Vedení ČSA nabídlo pilotům za hodinu 383 Kč, odborová organizace však požaduje 530 Kč. Podle vedení ČSA nejde o přezkoumávání výplat, ale tento spor je snahou o další mzdový růst nad rámec platné kolektivní smlouvy, která předpokládá celkový nárůst mezd pilotů o 51,4 % v letech 2000 - 2003. Dále Bis uvedl, že průměrný plat pilota ČSA je 62 000 Kč, s tím, že "u kapitána na letadle Airbus A310 činí průměrná mzda 105 000 Kč, u druhého pilota 68 000 Kč, u kapitána na Boeingu 737 je to 90 000 Kč, u druhého pilota 44 000 Kč." Návrhy odborové organizace jsou pro vedení ČSA neakceptovatelné a znamenaly by ohrožení konkurenceschopnosti aerolinií. Piloti doufají, že do pátku dojde k dohodě s vedením a stávka nakonec nebude.

Již dříve, 17. července, vyhlásili piloti stávkovou pohotovost jako reakci na vyplacení náhrad za přesčasovou práci od začátku roku, s jejíž výší nesouhlasili. Zdá se, že vedení ČSA situaci podcenilo. Po vyhlášení stávkové pohotovosti vydalo prohlášení, že ta nebude mít vliv na provoz aerolinií a cestujících se nedotkne. ČSA zaměstnává v současné době kolem 345 pilotů, z nichž 270 je členem odborového sdružení. Podle odborové organizace se dá předpokládat, že se část pilotů k případné stávce nepřipojí. Nestávkující piloty chce vedení ČSA využít alespoň pro zajištění provozu na charterových linkách, kde je velmi problematické zajištění náhradní přepravy cestujících. Seznam pilotů, kteří se do stávky zapojí, dostane vedení ČSA 24 hodin před zahájením stávky. Teprve poté bude možné říci, jaké dopady bude mít stávka na provoz našich největších aerolinií. Podle vedení ČSA by se denní ztráta způsobená stávkou pohybovala v desítkách milionů Kč. ČSA požádaly partnerské i konkurenční aerolinie o posílení spojů do Prahy, na které by byli cestující ČSA přesměrováni.

INFORMACE PRO CESTUJÍCÍ ČSA:
ČSA zřídily informační linku, kde budou cestujícím podávány aktuální informace - 02/2010 4310 (k dispozici od 6. hod do 22. hod.), potřebné informace budou přinášet i internetové stránky ČSA - www.csa.cz a www.czech-airlines.com.

Štítky