Piloti British Airways zahájili největší stávku v historii společnosti

09.09.2019 - EvropaDnes ráno zahájili piloti britské letecké společnosti British Airways dvoudenní stávku za zvýšení platů. Podle britských zpravodajských serverů byla zrušena naprostá většina dnešních letů společnosti. Vypraveny byly jen pravidelné lety dceřiné společnosti BA CityFlyer, která létá na vnitrostátních a regionálních mezinárodních linkách (například také mezi Prahou a London City Airport). Podle Flightradar24 je ve vzduchu jen několik dálkových letů British Airways, které vystartovaly před půlnočním zahájením stávky.

Airbus A320 (G-EUUC) British Airways, který dnes ráno neodletěl z Prahy (foto: Centaureax)

Stavka pilotů se tak dotkla i pravidelných letů British Airways mezi Prahou a londýnským letiště Heathrow. Dnešní ranní let BA854 byl zrušen stejně jako všechny další pondělní lety British Airways na této lince. Letoun Airbus A320 (G-EUUC), který přiletěl v neděli večer na lince BA858, zůstal tak na ruzyňském letišti a měl by odletěl až ve středu ráno.

O stávce rozhodlo koncem července hlasování odborové organizace BALPA, jež sdružuje piloty British Airways. Pro stávku se tehdy vyjádřilo celkem 93 % hlasů, přičemž hlasovalo 90 % členů. Stávkou vyvrcholil spor pilotů se svým zaměstnavatelem ohledně výše platů. Piloti odmítli návrh British Airways na růst platů o 11,5 % v příštích třech letech. Vedle platů vyjadřují piloti nespokojenost nad snižováním nákladů a celkovou strategií British Airways.

Termín stávky pak piloti oznámili 23. srpna s tím, že budou stávkovat 9., 10. a 27. září 2019. Obě strany sporu jsou ochotny dále jednat, nicméně podle BBC nebyl zatím stanoven termín dalšího jednání, takže piloti stále plánují jednodenní stávku na pátek 27. září. Podle British Airways jeden den stávky stojí společnost 40 milionů liber.

Cestující British Airways si mohou zkontrolovat stav svého letu na webu společnosti. Britský dopravce vyzval pasažéry zrušených letů, aby nejezdili na letiště. Svou letenku si mohou na webu společnosti nebo prostřednictvím svého prodejce změnit na jiný termín nebo požádat o vrácení peněz.

Letoun British Airways má odletět z Prahy až ve středu ráno (foto: Centaureax)

Témata