Papež poprvé letěl s ITA Airways, zamířil na Kypr

03.12.2021 - EvropaHlava římskokatolické církve na své cesty do zahraničí tradičně létala s leteckou společností Alitalia. Nyní po ukončení letů této aerolinie se papež vydal na svůj první let s novou italskou leteckou společností ITA Airways. Ta jej včera poprvé přepravila z římského letiště Fiumicino do Larnaky na Kypru.

Papež František vystupuje z letounu ITA Airways (foto: Cyprus Airports)

Papež František se vydal na návštěvu Kypru s doprovodem zástupců Vatikánu, který čítá zhruba třiceti osob. V zadní části letounu byli usazeni jako obvykle novináři, kteří informují o cestě papeže. Media musí za letenky v letadle zaplatit.

Na první let vyprovodilo papeže Františka vedení společnosti ITA Airways. Na palubě o něj a doprovod pečovala posádka složená ze tří pilotů a šesti letušek. „Je pro nás čest a velká hrdost přepravit svatého otce na jeho cestu na Kypr,“ uvedl Fabio Maria Lazzerini, výkonný ředitel ITA Airways.

Let s papežem na palubě nemá žádný speciální volací znak, jako je tomu například u letů některých prezidentů. Má však tradičně vyhrazeno speciální číslo letu AZ4000. Vzhledem k tomu, že ITA Airways má stejný IATA kód jako Alitalia, tak zde nedošlo k žádné změně.

https://twitter.com/Cindy_Wooden/status/1466326458691993603

Letadla společnosti Alitalia přepravovaly papeže na jeho zahraniční cesty od roku 1964, kdy papež Pavel VI. uskutečnil historickou návštěvu Svaté země. Letoun Douglas DC-8 jej tehdy přepravil z Říma do Ammánu, odkud pokračoval do Jeruzaléma. Naposledy se společností Alitalia letěl papež František v březnu letošního roku na návštěvu Iráku. Tehdy společnost na let nasadila svůj Airbus A330-200.

https://twitter.com/Magraki/status/1466334003473133568

Témata