O´Leary: povolení a dodávky Boeingů 737 Max 200 přijdou brzy

26.03.2021 - EvropaPřestože má Ryanair dostatek letadel na současnou nižší úroveň poptávky po létání, měl by do června také převzít prvních 16 kusů Boeingu 737 Max 200. Podle Michaela O'Learyho, šéfa Ryanairu, by tento typ měla americká agentura FAA (Federal Aviation Administration), stejně jako Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (European Aviation Safety Agency - EASA) schválit příští týden. To by umožnilo realizovat první dodávku již v dubnu - se skluzem dva roky oproti původně dohodnutému termínu dodáním před dvojnásobnou havárií a odstavením typu Boeing Max. Nyní Boeing dodává Max vylepšený o funkce, které by opakování podobné havárie měly zabránit. Samotný typ Boeing Max již byl agenturami po těchto úpravách schálen. Nyní se tedy jedná jen o schválení varianty modelu Max 200.

Boeing vyvinul model Max 200 na bázi Boeingu 737 Max 8 upraveného speciálně pro nízkonákladové společnosti. Číslo 200 symbolizuje maximální možný počet sedadel v letadle. Tento počet sedadel se povedlo do letadla vměstnat díky menší rozteči mezi sedadly a úspoře na místě kuchyňky. Oproti modelu Max 8 má Max 200 uprostřed navíc ještě jeden pár nouzových východů. Ryanair si Max 200 objednal ve verzi pro 197 pasažérů. Oproti Boeingu 737-800, se kterým Ryanair nyní výlučně létá, bude mít Max 200 v objednané konfiguraci o 8 sedadel víc. Rovněž má mít Max 200 o 15-20 procent nižší spotřebu paliva než 737-800. Michael O'Leary vyzdvihuje, že by stroj měl být výrazně tišší - a to až o 40 procent. Dále bude mít větší okénka, o trochu větší zavazadlový prostor nad hlavami cestujících, stejně jako výkonnější vzduchotechniku. Vnitřek kabiny by měl být také lépe odizolovaný vůči zvukům zvenčí.

Pro Boeing jsou dodávky Ryanairu věcí prestiže. A to nejen proto, že doposud vyráběl Boeing tato letadla na sklad. Ale také proto, že díky rozšíření objednávky na 210 kusů z loňského prosince je Ryanair nejvýznamnějším zákazníkem typu. Boeing počítá, že dodávky a provoz typu Ryanairem budou výtečnou referencí a přimějí i další nízkonákladové letecké společnosti, aby tento model začly objednávat. Boeing samotný počítá, že v příštích letech dodávky typu Boeing 737 Max stoupnou tak, že každé třetí provozované jednouličkové letadlo za 15 let bude právě Boeing 737 Max. Akcie Boeingu se v současné době obchodují na burze v New Yorku za 247 usd, akcie Ryanairu se na burze v Dublinu nebo Frankfurtu pohybují okolo 16 eur za akcii.

vizualizace Boeingu 737 Max-200 v barvách Ryanairu (zdroj: media centre Ryanairu)

Štítky