Nový low-cost Moxy potvrdil objednávku letadel A220

04.01.2019 - USA & KanadaAmerická nízkonákladová aerolinie známá pod pracovním názvem Moxy potvrdila svou objednávku 60 letadel Airbus A220-300 (dříve Bombardier CS300). Chystaná letecká společnost letouny předběžně objednala vloni na mezinárodním aerosalonu ve Farnborough. Hodnota objednávky vyjádřená v katalogových cenách výrobce dosahuje výše 5,4 miliardy dolarů.


Letoun Airbus A220-300 ve firemních barvách Airbusu (foto: Airbus)

Dodávka objednaných letadel bude zahájena v roce 2021, kdy je plánováno zahájení provozu Moxy. Airbus bude kompletovat objednané letouny A220 ve svém závodě v Mobile v Alabamě. Práce na nové montážní lince letadel A220 mají být zahájeny v tomto měsíci.

Za projektem nové nízkonákladové společnosti je David Neeleman, který je zakladatelem aerolinií JetBlue a Azul Brazilian Airlines. Společnost chce nabídnout přímé point-to-point lety mezi sekundárními letišti, kterými obejde huby velkých dopravců. Díky tomu by měli pasažéři ušetřit čas. Moxy plánuje, že cestujícím nabídne prostorná sedadla, bezplatnou Wi-Fi a drobné občerstvení v ceně letenky.

Dekáda konsolidace odvětví letecké dopravy v USA sice znamenala zvýšení efektivity provozu, na druhou stranu na linkách do menších měst nabízená kapacita delší dobu stagnuje. A to by měla být šance pro projekt aerolinie Moxy. Podle Neelemana je Airbus A220-300 ideálním typem letadla pro chystanou aerolinii.

Díky renomé Davida Neelemana a jeho dosavadním úspěchům je věnována novému start-upu poměrně velká pozornost. Dalšími investory Moxy jsou bývalý šéf Air Canada, Robert Milton, a bývalý ředitel leasingové společnosti ILFC Henri Courpron.

Kontrakt na 60 letadel A220-300 je důležitý i pro Airbus. Po objednávce Delta Air Lines na 75 letadel A220-100 se jedná spolu s objednávkou JetBlue na 60 A220-300 druhým největším kontraktem na letouny Airbus A220.

Štítky