Nové tarify British Airways

30.09.2002 - EvropaNová tarifní struktura, která vstoupila v platnost 29. srpna, představuje řadu změn, jež znamenají výrazné snížení cen letenek pro cestující. Od tohoto dne došlo ke zjednodušení a zpřehlednění nabízených tarifů, zákazníci mohou kombinovat jednotlivé rezervační třídy a zrušeny jsou některé stávající restrikce, díky čemuž je možné je možné výrazně ušetřit za letenku zejména u krátkých pobytů. Zavedené změny se dotýkají jak obchodních cestujících, tak i turistů cestujících do Velké Británie.

Zatímco dosud šlo zakoupit letenky za nejnižší ceny pouze v rámci časově omezených mimořádných nabídek, nyní budou takovéto letenky dostupné v průběhu celého roku a pro linku Praha - Londýn nebude již British Airways žádné zvláštní cenové akce organizovat.

Další novinkou na trase Praha - Londýn je odstranění tzv. podmínky sobotní noci. Doposud každý zákazník, který chtěl získat nejlevnější letenku, musel v cílové destinaci zůstat přes sobotní noc. Do 29. srpna byla nejlevnější cena zpáteční letenky British Airways do Londýna 8 990 Kč při dodržení podmínky sobotní noci. Od 29. srpna je cena nejlevnější letenky stanovena na 6 000 Kč při dodržení podmínky minimálního pobytu dvou nocí a to i pro lety uskutečněné v pracovní dny. Nyní může tedy cestující letět kdykoli v týdnu, například v pondělí a vrátit se ve středu, a to stále za nejnižší cenu. Zrušením podmínky sobotní noci a využitím nejlevnějších cen uprostřed týdne lze ušetřit až 79 procent ceny letenky (původní tarif bez podmínky sobotní noci stál 28 490 Kč).

V Euro Traveller (ekonomická třída) může cestující vybírat ze sedmi knihovacích tříd, které se odlišují v míře restriktivnosti. Letenky v kategorii Restricted a Semi Flexible nejsou vratné, letenky Restricted, které jsou nejlevnější, není ani možné měnit. U kategorií Restricted a Semi Flexible platí podmínka minimálního pobytu dvou nocí, letenka je platná jeden rok. Pokud si chce cestující zakoupit tyto letenky, musí je uhradit do sedmi dnů po uskutečnění rezervace. Nejvyšší volnost lze získat u letenek Fully Flexible, které jsou ale nejdražší. Pro třídu Club Europe (business class) jsou pochopitelně nabízeny jen letenky Fully Flexible.

Třída Typ letenky Knihovací
třída
Cena v Kč
zpáteční let
Vrácení
letenky
Minimální doba
pobytu
Změny
Club
Europe
Fully Flexible C 34 490 Ano x Ano
D 30 490 Ano x Ano
Euro Traveller Fully Flexible Y 26 490 Ano x Ano
Semi Flexible B 17 500 Ne 2 dny Upgrade
H 14 500 Ne 2 dny Upgrade
Restricted K 11 900 Ne 2 dny Ne
M 8 990 Ne 2 dny Ne
V 7 000 Ne 2 dny Ne
N 6 000 Ne 2 dny Ne

Zdroj: British Airways ČR

Další důležitou změnou je možnost kombinace jednotlivých rezervačních tříd. Až doposud si museli cestující v ekonomické třídě, kteří v době rezervace letenky z jakýchkoli důvodů nebyli schopni uvést přesný termín návratu, koupit plně flexibilní zpáteční letenku. Nyní si cestující může například pro cestu do Londýna zvolit letenku Restricted, pro zpáteční cestu pak Fully Flexible. Celkový tarif je pak součtem polovin cen zvolených tarifů jednotlivých úseků cesty. Díky možnosti kombinovat jednotlivé rezervační třídy mezi sebou je možné nyní ušetřit až 40 procent z ceny letenky.

British Airways provedly v první polovině tohoto roku detailní analýzu současného stavu a vývoje trhů. Jejím výsledkem byla restrukturalizace linek do evropských destinací a zavedení nové struktury tarifů. Je zřejmé, některé změny jako zefektivnění sítě společnosti či zjednodušení tarifů byly převzaty od nízkonákladových aerolinií. Nová struktura cen umožní společnosti lépe využívat nabízenou kapacitu letadel, zejména u letů mimo špičku, kdy je řada míst volných. Výše ceny letenek je závislá na obsazenosti letu, s vyšší obsazeností mizí nabídka nejlevnějších letenek. Díky tomu, že nejlevnější letenky je nutné zaplatit do sedmi dnů po rezervaci, zmizí z rezervačního systému spekulativní rezervace, které bránily skutečným zájemcům zakoupit si místo v letadle. Zároveň společnost získává peníze od cestujících se značným časovým předstihem.

British Airways - Airbus A320
British Airways létají do Prahy i s Airbusem A320. (Foto: Petr Popelář)

Podobnou tarifní strukturu jako u letů do Prahy zavedly British Airways poprvé 30. dubna 2002 na linkách z Amsterdamu, Kodaně, Osla a Stockholmu do Velké Británie. V červnu byl tento systém rozšířen na linky z Francie, Itálie a Portugalska. Od července mohou cestující flexibilněji létat do Velké Británie i z Německa, Rakouska a Švýcarska.

Letenky do Londýna je možné od 18. září kupovat rovněž prostřednictvím nového on-line rezervačního systému, který je dostupný na webové stránce www.britishairways.cz. Zde je možné zjistit volnou kapacitu letů, nabídku cen, provést rezervaci, zkontrolovat a zakoupit letenku. Rezervační systém přesně kopíruje novou strukturu tarifů, takže je možné složit letenku z jednotlivých úseků v rozdílných rezervačních třídách. Rezervaci je možné uskutečňovat až na 355 dní předem. Platbu lze uskutečnit kreditní kartou nebo se spojit s kanceláří British Airways a domluvit se na způsobu platby.

Podle slov Michaely Drahoňovské, ředitelky British Airways ČR, zaznamenaly počty rezervací po zavedení nového systému raketový vzrůst. I přes rostoucí poptávku je kapacita letadel British Airways na trase do Londýna dostačující a o případném zvýšení frekvence letů se v tuto chvíli neuvažuje.

Štítky