Nová uzbecká aerolinie Air Samarkand se připravuje na start

30.12.2022 - Evropa



V Uzbekistánu vznikla další nová letecká společnost, která se připravuje na zahájení provozu. Jedná se o Air Samarkand, která chce létat ze své základny ve městě Samarkand s letouny Airbus A320 a A330. Nová aerolinie byla poprvé podrobněji představena na odborné konferenci „Asia Connect: Airline Network Development in New Reality“, která se konala v polovině prosince v Samarkandu.

Air Samarkand plánuje začít létat na jaře 2023 poté, co získá potřebná povolení a osvědčení k zahájení provozu. V první fází chce létat se dvěma Airbusy A320 na 14 mezinárodních linkách. Má se jednat o krátké až středně dlouhé linky s dobou letu od dvou do 4,5 hodin.

(zdroj: Air Samarkand)

Nejvíce destinací chce Air Samarkand obsluhovat v Rusku. Plánuje létat do Jekatěrinburgu, Kazaň, Moskva, Petrohrad, Samara a Soči. Další linky mají vést ze Samarkandu do Istanbulu, Antalye, Tel Avivu, Džiddy, Dubaje, Abú Dhabí, Dauhá a Dillí.

Postupně plánuje Air Samarkand převzetí dalších šesti letadel Airbus A320 a A330, se kterým by zamířila i do vzdálenějších cílů. Tyto letouny mají být vybaveny rovněž sedadly Business Class.

Samarkand je město s dlouhou historií sahající až do starověku ležící na Hedvábné stezce, jež spojovala Čínu se Středomořím. Ve středověku patřilo k největším městům ve Střední Asii. V současnosti se jedná o třetí největší město v Uzbekistánu, které je pro svou historii a památky vyhledávané zahraničními turisty.

Cílem Air Samarkand je přímými lety usnadnit návštěvu tohoto města a zlepšit jeho spojení do zahraničí. Místní letiště má v současnosti dobré spojení jen s destinacemi v Rusku, ve Spojených arabských emirátech a Turecku.

(zdroj: Air Samarkand)

Vznik společnosti Air Samarkand umožnila ekonomická liberalizace, která probíhá v posledních letech. Od nástupu nového uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva v roce 2016 země prochází liberálními reformami a země se více otevírá cizině. Díky tomu je atraktivnější pro zahraniční byznysmeny, ale také turisty.

Zmíněná liberalizace probíhá také v letecké dopravě, kdy státní společnost Uzbekistan Airways získává nové konkurenty. Během pandemie koronaviru soukromá společnost Qanot Sharq Airlines zahájila pravidelné lety. V uplynulých dnech začala létat nová uzbecká společnost Panorama Airways. Dalšího nového dopravce plánuje státní provozovatel letiišť Uzbekistan Airports. Společnost Silk Avia má provozovat až 40 vnitrostátních linek mezi jedenácti domácími letišti. V listopadu tato připravovaná aerolinie objednala pět letadel ATR 72-600.

Témata