Air Samarkand získal licenci a zahájil charterové lety s A330

30.12.2023 16:31 - Asie & Austrálie



Nová uzbecká letecká společnost Air Samarkand oznámila, že 27. prosince získala osvědčení leteckého provozovatele (AOC). O den později aerolinie uskutečnila předváděcí let ze Samarkandu do Taškentu a zpět. Včera pak společnost zahájila komerční provoz prvním charterovým letem ze Samarkandu do Istanbulu na letiště Sabiha Gökçen. Ten byl zajištěn letounem Airbus A330-300, který společnost nedávno převzala.

Air Samarkand - Airbus A330-300(foto: Air Samarkand)

Air Samarkand bude do konce zimní sezóny provozovat charterové lety do Istanbulu. Se začátkem letního letového řádu pak plánuje otevřít první pravidelné linky ze Samarkandu. Na svém webu společnost uvádí, že bude létat do více než 25 destinací v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Konkrétně zmiňuje Turecko, Izrael, Spojené arabské emiráty a Čínu.

Na odborné konferenci „Asia Connect: Airline Network Development in New Reality“, která se konala vloni v prosinci v Samarkandu, zástupci společnosti uváděli, že Air Samarkand plánuje létat do Jekatěrinburgu, Kazaně, Moskvy, Petrohradu, Samary a Soči v Rusku. Další zmíněné linky mají vést ze Samarkandu do Istanbulu, Antalye, Tel Avivu, Džiddy, Dubaje, Abú Dhabí, Dauhá a Dillí.

Air Samarkand - Airbus A321 (foto: Air Samarkand)

V současnosti společnost provozuje zmíněný A330-300 (imatrikulace UK33001), který létá v konfiguraci pro 313 cestujících. Letoun má 37 sedadel v Business Class a 277 sedadel v ekonomické třídě. Dále společnost v listopadu převzala jeden Airbus A321. Podle výkonného ředitele Air Samarkand Antona Khojayana společnost v brzké době převezme ještě jeden Airbus A320 a jeden A320neo.

(foto: Air Samarkand)

Samarkand je město s dlouhou historií sahající až do starověku ležící na Hedvábné stezce, jež spojovala Čínu se Středomořím. Ve středověku patřilo k největším městům ve Střední Asii. V současnosti se jedná o třetí největší město v Uzbekistánu, které je pro svou historii a památky vyhledávané zahraničními turisty. Očekává se, že nová aerolinie přispěje k růstu počtu zahraničních návštěvníků Samarkandu.

Po nástupu nového prezidenta Šavkata Mirzijojeva v roce 2016 prochází Uzbekistán liberálními reformami a země je tak více atraktivní pro zahraniční byznysmeny, ale i turisty. Liberalizace se dotýká také odvětví letecké dopravy, kdy je umožněn vznik nových leteckých dopravců, kteří konkurují státním Uzbekistan Airways. Nově tak vznikly společnosti Qanot Sharq Airlines, Panorama Airways, Silkavia, Humo Air či Tashkent Air.

(foto: Air Samarkand)

(foto: Air Samarkand)

Témata