Nové uzbecké aerolinie Silk Avia objednaly letouny ATR 72-600

25.11.2022 - Asie & AustrálieProvozovatel uzbeckých letišť Uzbekistan Airports založil nedávno regionální leteckou společnost Silk Avia. Nový dopravce nyní podepsal objednávku na dodávku pěti letadel ATR 72-600. Tři letouny budou dodány přímo výrobcem, další dva prostřednictvím zatím nejmenované leasingové společnosti. Silk Avia a ATR rovněž uzavřely pětiletou dohodu o údržbě objednaných letadel.

Ještě před dodáním nových ATR 72-600 chce Silk Avia začít létat od března 2023 se třemi staršími stroji stejného typu. Společnost se tak stane prvním provozovatelem letadel ATR nejen v Uzbekistánu, ale v celé střední Asii. Podle Rany Džurajevové, předsedkyně Uzbekistan Airports, byly letouny ATR 72-600 v rozsáhlé analýze vybrány jako nejlepší řešení.

Nové ATR 72-600 v barvách nové uzbecké aerolinie Silk Avia (foto: ATR)

Silk Avia má v plánu provozovat až 40 vnitrostátních linek mezi jedenácti vnitrostátními letišti, přičemž v budoucnu má přibýt dalších sedm letišť. Chce jednak zlepšit spojení regionů s hlavním městem Taškentem, ale také nabídnout přímé lety mezi jednotlivými uzbeckými městy.

Státní firma Uzbekistan Airports v posledních letech investovala značné prostředky do výstavby nových letišť a modernizace těch stávajících. Prostřednictvím nové regionální aerolinie tak chce podpořit jejich provoz a přispět také k rozvoji cestovního ruchu v Uzbekistánu.

Témata