Nová aerolinie zakladatele JetBlue zahájila lety

15.12.2008 - Latinská AmerikaAzul - Embraer 195
Embraer 195 společnosti Azul nad Rio de Janeirem (Foto: Embraer)

Nové brazilské nízkonákladové aerolinie Azul (Azul Linhas Aéreas Brasileiras S/A) včera slavnostně zahájily pravidelné lety otevřením prvních dvou linek z Campinas do Salvadoru a Porto Alegre. Jméno nové společnosti, které znamená v portugalštině modrý, bylo jedním z více než 150 tisíc návrhů zaslaných Brazilci v rámci ankety. Azul pak zvítězil i v online hlasování nejzajímavějších návrhů před slovem Samba.

Azul jsou v pořadí již čtvrtou leteckou společností, kterou zakládá David Neeleman. Tou první byla v roce 1984 společnost Morris Air, kterou spoluzaložil spolu s June M. Morrisovou a kterou o čtyři roky koupily Southwest Airlines. Koncem 90. let pak pomáhal se startem kanadské nízkonákladové společnosti WestJet. Nejvíce však Neelemana proslavila díky inovativnímu přístupu nízkonákladová společnost JetBlue, kterou v roce 1999 založil a jejímž šéfem byl až do roku 2007. Po ukončení aktivit v JetBlue Neeleman zaměřil svou pozornost na rodnou Brazílii a letos v březnu oznámil, že zde založí novou vnitrostátní aerolinii. Neeleman drží v nové společnosti 20 procentní podíl a má 80 procent hlasovacích práv. Další akcionáři jsou brazilští a američtí investoři.

Azul - David Neeleman
Zakladatel Azul David Neeleman (vlevo) a prezident Embraeru Frederico Fleury Curado při slavnostním předání prvního letounu nové společnosti (Foto: Embraer)

Strategie Azul počítá s tím, že bude spojovat sekundární letiště a vyhne se tak přetíženým brazilským hubům. Příkladem může být menší letiště Viracopos v Campinas, které je vzdálené 100 kilometrů od Sao Paulo, a odkud byly včera vypraveny první linky Azul. Koncepce palubních služeb je velmi podobná jako u JetBlue. Prvních pět řad sedadel s většími rozestupy budou nabízeny jako "Espaco Azul" za jednotný příplatek k ceně letenky. Všechna sedadla v letadle jsou vybavena monitory. Podobně jako JetBlue hodlá nová aerolinie nabízet jako první v Jižní Americe cestujícím satelitní televizní vysílání. Tato služba by měla být spuštěna nejdříve v závěru příštího roku. Řešení dodá LiveTV, dceřinná společnost JetBlue, ve spolupráci s místní firmou Sky Brazil.

Flotila společnosti se bude skládat zejména z letadel Embraer 195 se 118 místy, které doplní menší Embraery 190 o kapacitě 106 míst. V březnu letošního roku společnost objednala 31 letadel Embraer 195 a pět Embraer 190. Na dalších dvacet kusů učinila opci a na dalších dvacet letounů si zajistila předkupní právo. Hodnota objednávky se podle katalogových cen výrobce vyšplhala až na 1,4 mld. dolarů. Do konce tohoto měsíce se flotila Azul bude skládat ze tří strojů Embraer E-195 a dvou E-190 pronajatých od JetBlue. Během ledna 2009 mají být dodány další tři Embraery. Koncem příštího roku chce mít Azul 16 letadel, se kterými plánuje létat do 25 měst v celé Brazílii.

Ambice nové společnosti míří hodně vysoko. Během několika let by se Azul měl zařadit mezi největší brazilské aerolinie, Optimistický je i zakladatel aerolinie David Neeleman, podle kterého v Brazílii stále kvůli vysokým cenám letenek hodně lidí cestuje na dlouhé vzdálenosti autobusy, takže potenciál dalšího rozvoje nízkonákladového létání je v této zemi vysoký.

Azul - Embraer 195
(Foto: Embraer)

Témata