Azul začal létat s Embraerem E-195 nákladní lety

29.09.2020 - Latinská AmerikaLetecká společnost Azul Brazilian Airlines o víkendu oznámila, že obdržela jako první letecká společnost na světě osvědčení pro užití svého Embraeru E-195 jako nákladního letadla. Upravený letoun byl poprvé v sobotu nasazen na nákladní let. Společnost očekává, že do konce letošního roku budou upraveny další tři letouny tohoto typu.

Nakládka letounu Embraer E-195 společnosti Azul (foto: Azul)

Kvůli pandemii koronaviru a s tím souvisejícími cestovními omezeními je v současnosti slabá poptávka po osobní letecké dopravě. Nákladní přepravě vidí letecké společnosti příležitost, jak letouny nyní využít. Azul Brazilian Airlines cílí svou nabídkou přepravy zejména na e-shopy. Společnost nyní v rámci divize Azul Cargo Express provozuje dva nákladní Boeingy 737-400. Kapacitu doplňuje pět letadel ATR 72-600 Quick Change.

Šéf aerolinie John Rodgerson uvedl, že úpravami čtyř letadel E-195 na nákladní Azul pokračuje v diverzifikaci svého obchodního modelu. Embraer E-195 podle něj svou velikostí, doletem a výkonem poskytuje vynikající kombinaci kapacity a nízkých provozních nákladů. Podle Rodgersona zaznamenává Azul Cargo Express nyní rekordní poptávku po svých služnách.

Azul Brazilian Airlines založil v roce 2008 jako svůj další projekt brazilsko-americký podnikatel David Neeleman. Ten již dříve založil americké letecké společnosti Morris Air a JetBlue a také kanadský low-cost WestJet. Před vypuknutím pandemie společnost létala do více než šedesátky destinací zejména v Brazílii. V roce 2015 začala společnost létat také do USA a o rok později také na evropský kontinent. Vloni společnost přidala do své sítě druhou evropskou destinaci.

Témata