Nová aerolinie Riyadh Air objednala až 72 letadel Boeing 787

14.03.2023 - Asie & AustráliePouhé dva dny poté, co saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán oznámil vznik nové národní letecké společnost Riyadh Air, byla zveřejněna první objednávka letadel. Nový dopravce se dohodl s americkým Boeingem na závazné objednávce 39 letadel Boeing 787-9 Dreamliner. Dohoda Riyadh Air s Boeingem zahrnuje také opci na 33 dalších B787-9. První nové Dreamlinery má nová saúdskoarabská aerolinie převzít v roce 2025.

Objednávku Riyadh Air podepsal výkonný ředitel společnosti Tony Douglas (foto: Public Investment Fund SA)

„Nová letecká společnost reflektuje ambiciózní vizi Saúdské Arábie být v centru formování budoucnosti globálního leteckého cestování a být skutečným disruptorem, co se týče zákaznické zkušenosti," uvedl Tony Douglas, ředitel Riyadh Air.

Objednávka Riyadh Air je součástí širšího plánu Saúdské Arábie na objednávku letadel Dreamliner. V rámci něj stávající národní aerolinie Saudia závazně objedná 39 letadel Boeing 787-9 a 787-10 s opcí na dalších deset kusů. Celkem tak Boeing získal dnes objednávku až na 121 letadel 787.

(foto: Boeing)

Nová letecká společnost Riyadh Air má hrát důležitou roli v ambiciózních plánech saúdského království na rozvoj letecké dopravy. Nová společnost chce vybudovat z letiště v Rijádu důležitý hub a nabídnout letecké spojení mezi Evropou, Asií a Afrikou. Do roku 2030 chtějí Riyadh Air létat do více než stovky destinací.

Samotná Saúdská Arábie by chtěla kolem roku 2030 přilákat okolo stovky milionů návštěvníků ročně. V rámci vizí na rozvoj letectví byly vloni oznámeny plány na přebudování mezinárodního letiště v Rijádu na obří hub s kapacitou 120 milionů cestujících ročně. Saúdskoarabská letiště by měla v roce 2030 odbavovat neuvěřitelných 330 milionů cestujících ročně.

Vedle investic do letecké dopravy si realizace plánů Vize 2030 vyžádá také značné investice do rozvoje cestovního ruchu. V plánu je výstavba nových turistických resortů zejména na pobřeží Rudého moře.

(foto: Boeing)

Témata