Německé letectvo ukončilo provoz letadel Airbus A310

25.06.2022 - EvropaNěmecká Luftwaffe vyřadila tento týden ze své flotily poslední Airbus A310 (registrace 10+25). Poslední let se uskutečnil v úterý 21. června z Kolína nad Rýnem do kanadského Montrealu. V Kanadě bude letoun rozebrán na náhradní díly. Před svým vyřazením ještě tento A310 uskutečnil několik letů, při kterých přepravil evakuované Ukrajince potřebující lékařskou péči do Německa.

Odlet posledního Airbusu A310 Luftwaffe do Kanady (foto: Luftwaffe)

Německé vojenské letectvo získalo Airbusy A310-300 začátkem 90. let krátce po sjednocení Německa. Jednalo se o trojici letadel, které předtím létaly u východoněmecké společnosti Interflug. Dva A310 prošly u Lufthansa Technik úpravami a byly využívány k přepravě ústavních činitelů. Třetí letoun létající v konfiguraci pro 214 cestujících byl vybaven přídavnými nádržemi pro prodloužení doletu.

Letouny byly využívány také pro přepravu vojáků (foto: Luftwaffe)

Postupně Luftwaffe převzala další čtyři Airbusy A310 od německé Lufthansy. Letouny plnily různé typy úkolů – od přepravy osob a nákladu až po zdravotnické mise. Pro usnadnění přepravy nákladu byly vybaveny nákladními dveřmi v přední části trupu. Jeden z A310 byl upraven na verzi A310 MRTT a využíván také jako létající tanker pro doplňování paliva za letu. Celkem tak ve flotile Luftwaffe sloužilo sedm letadel Airbus A310.

Jeden Airbus A310 sloužil u Luftwaffe také jako létající tanker (foto: Luftwaffe)

V roce 2018 se stárnoucí Airbusy A310 potýkaly se sérií technických problémů. Kvůli technické závadě se musel v listopadu vrátit stroj s Angelou Merkelovou na palubě zpět do Berlína a německá kancléřka mířící na summit G20 v Argentině musela využít běžnou komerční linku. Poté německá vláda rozhodla, že pro přepravu vládních činitelů pořídí nové letouny Airbus A350 a A321XLR. Létající tanker vyřazený letos v únoru byl nahrazen účastí Německa v letce tankovacích a transportních letadel NATO.

Luftwaffe nasadila své Airbusy A310 také během pandemie Covid-19 (foto: Luftwaffe)

Luftwaffe - Airbus A310 (foto: Luftwaffe)

Témata