Do letounu německé kancléřky narazila dodávka, řidička si chtěla udělat fotku

15.05.2019 - EvropaNěmecké vládní letce se v posledních měsících lepí smůla na paty. Po sérii závad a technických problémů, které ovlivnily oficiální cesty německých vrcholných představitelů, došlo v pondělí na letišti v Dortmundu ke kuriozní nehodě. Letoun Bombardier Global 5000, který měl dopravit německou kancléřku Angelu Merkelovou z Dortmundu do Berlína, zaujal pracovnici handlingové společnosti. Ta přijela v dodávce k letounu s tím, že si jej vyfotí mobilem. Naneštěstí zapomněla před vystoupením z dodávky zatáhnout za ruční brzdu. Vůz se samovolně rozjel a narazil do přední části trupu letounu.

V době nehody byly v letounu pouze tři členové posádky. Kvůli poškození letounu musela kancléřka využít náhradní přepravu. Německé vojenské letectvo přepravilo kancléřku do hlavního města strojem Eurocopter AS 532U2 Cougar.

Luftwaffe provozuje celkem čtyři letouny Bombardier Global 5000 pro přepravu VIP osob. Podle serveru Spiegel Online po pondělní nehodě není v provozuschopném stavu ani jeden letoun. V polovině dubna za dramatických okolností přistál na berlínském letišti Schonefeld nouzově jeden vládní Bombardier. Letoun byl při přistání vážně poškozen a bude pravděpodobně odepsán.

Témata