Nejbezpečnější aerolinii světa čeká extra audit

03.08.2008 - Asie & AustrálieAustralské úřady se rozhodly vytvořit speciální tým šesti lidí, který důkladně prověří všechny oblasti bezpečnosti provozu u Qantas Airways. Toto vyšetřování je reakcí na tři incidenty, které společnost potkaly v posledním týdnu. Nejvážnějším z nich byla exploze na palubě letadla Boeing 747-400 letícího na trase z Hongkongu do Melbourne. Tato exploze se odehrála v nákladovém prostoru a odtrhla kus trupu. Letoun pak nouzově přistál v Manile, aniž by byla kterákoliv osoba na palubě zraněna. Nedlouho poté se muselo jedno z letadel Boeing 737-800 vrátit na letiště vzletu kvůli dvěřím, které nebyly řádně dovřeny. Naposledy se pak musel stroj typu Boeing 767-300ER vracet na letiště v Sydney kvůli úniku hydraulické kapaliny.

Mluvčí úřadu CASA, jež vykonává dohled nad bezpečností australské civilní letecké dopravy je přitom optimistický: „V současné době nemáme žádný důkaz o tom, že u společnosti Qantas došlo k pochybení, ale myslíme si, že je velmi obezřetné a moudré vytvořit tento speciální tým, který vyšetří celou řadu provozních oblastí Qantas Airways.“ Ve stejném smyslu se vyjádřil také šéf divize Qantas Engeneering David Cox, pod kterou oblast bezpečnosti provozu a údržby letadel spadá. Společnost bude podle něho s úřadem maximálně spolupracovat tak, aby co nejdříve došlo k opětovnému potvrzení integrity bezpečnostních procesů u společnosti.

Vyšetřování týkající se výše uvedených incidentů je samostatnou iniciativou, která nesupluje pravidelně prováděné kontroly. V červnu tohoto roku navíc CASA provedla celkový audit bezpečnostních postupů, při kterém nenašla jakékoliv nedostatky. Qantas Airways přitom patří mezi statisticky nejbezpečnější aerolinie na světě. Její letadla neměla fatální nehodu již několik desetiletí. Společnost podle svého vyjádření jen v minulém roce prošla 13 nezávislými audity.

Štítky