Nebe nad Sýrií se otevřelo pro Qatar Airways

28.04.2019 - Asie & AustráliePo osmi letech občanské války mohou letadla Qatar Airways využívat syrský vzdušný prostor. Syrský ministr dopravy Ali Hammoud začátkem tohoto týdne oznámil, že země povolila katarskému dopravci přelety nad svým územím. Podle prohlášení ministra Sýrie přistoupila k tomuto kroku na základě reciprocity, poněvadž Syrian Air během konfliktu nikdy nepřestal létat do Dohy.

Qatar Airways - Airbus A321 (foto: aeroprints.com/Wikimedia - CC BY-SA 3.0)

Většina leteckých společností přestala létat nad Sýrií po vypuknutí konfliktu jednak z bezpečnostních důvodů, ale také z důvodu mezinárodních sankcí. Výjimkou jsou lety Middle East Airlines, Iraqi Airways a iránských leteckých společností.

Nové možnosti přeletu přes Sýrii začaly Qatar Airways využívat v pátek. Podle záznamů serveru Flightradar24 během víkendu proletěly syrským vzdušným prostorem pravidelné lety do libanonského Bejrútu a kyperské Larnaky.

Původní trasa linky z Dohy do Bejrútu (zdroj: Flightradar24.com)

Letouny Qatar Airways při letech do těchto dvou destinací dosud kompletně oblétaly irácký a syrský vzdušný prostor přes Irán a Turecko. Nyní díky přeletu nad Irákem a Sýrií se doba letu z Dohy do Bejrútu zkrátila zhruba o 50 minut. Podobné časové úspory bylo dosaženo u linky do Larnaky.

Nová trasa linky vedená iráckým a syrským vzdušným prostorem (zdroj: Flightradar24.com)

Štítky