Moldavsko částečně otevřelo svůj vzdušný prostor pro lety do Kišiněva

22.03.2022 - EvropaMoldavský úřad civilního letectví v pondělí v poledne otevřel část vzdušného prostoru své země, tak aby mohla obnovena letecká přeprava cestujících. Stalo se tak po vyhodnocení bezpečnostní situace v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Otevřena byla jen menší část vzdušného prostoru, aby civilní letadla mohla létat do hlavního města Kišiněva. Uzavřen i nadále zůstává veškerý ostatní vzdušný prostor, přelety země nejsou možné ani využívat vzdušný prostor pro rekreační létání. Lety do Moldavska je tak možné vést jen západu z části vzdušného prostoru Rumunska.

Schéma zevřejněné moldavským úřadem civilního letectví (zdroj: caa.md)

Moldavsko uzavřelo svůj vzdušný prosto 24. února 2022 v reakci na zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Řada leteckých společností přesunula své pravidelné i charterové lety do rumunského města Jasy, které je vzdálené zhruba sto kilometrů od moldavské metropole. Učinila i tak nízkonákladová aerolinie Wizz Air, která přesunula svou základnu z Kišiněva do Jasy.

Podle záznamu serveru Flightradar24 včera odpoledne opět přistály v hlavním městě Kišiněvě lety Austrian Airlines z Vídně a SkyUp Airlines z Tel Avivu.

Čekárna pro cestující na mezinárodním letišti v Kišiněvu (foto: Ralf Roletschek/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Témata