Moldavsko uzavřelo na tři hodiny vzdušný prostor

14.02.2023 - EvropaMoldavsko dnes krátce před polednem dočasně uzavřelo svůj vzdušný prostor s odkazem na bezpečnostní důvody. Moldavské úřady vydaly oznámení o uzavření vzdušného prostoru v 11:24 místního času. Po více než třech hodinách pak úřady ve 14:47 oznámily znovuotevření vzdušného prostoru.

Moldavský úřad civilního letectví podle svého prohlášení rozhodl o uzavření vzdušného prostoru země poté, co obdržel zprávy, že nad severním Moldavskem u města Soroca byl spatřen neidentifikovaný letící objekt připomínající meteorologický balon. Vzhledem na povětrnostní podmínky a nemožnost sledování objektu a jeho dráhy rozhodl úřad o uzavření prostoru. Poté, co ve spolupráci s ministerstvem dopravy došlo k ověření, že nehrozí žádné nebezpečí, byl prostor opět otevřen.

Terminál pro cestující na mezinárodním letišti v Kišiněvu (foto: Ralf Roletschek/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

K uzavření vzdušného prostoru Moldavska došlo jen jeden den poté, co moldavská prezidentka země Maia Sanduová v televizním projevu uvedla, že Rusko chce v zemi provést převrat s cílem změnit její současnou prozápadní orientaci. Odvolala se na dokumenty získané od Ukrajiny. Od začátku ruské invaze na Ukrajině panují obavy, že by Rusko mohlo rozšířit konflikt i do Moldavska. K tomu by mohlo využít separatistické Podněstří, kde je dislokováno na 1500 ruských vojáků.

Témata