Městský soud v Praze schválil reorganizační plán ČSA

05.04.2022 - Česká republikaPražský městský soud schválil 1. dubna 2022 reorganizační plán společnosti České aerolinie a.s. Vyplývá to z usnesení soudu, které bylo zveřejněno v insolvenčním rejstříku. Podle soudu plán, který vypracoval současný většinový vlastník, společnost Smartwings, a.s., vyhovuje všem zákonným podmínkám. Společnost Smartwings vlastní v ČSA 97,8% podíl, Česká pojišťovna drží zbylých 2,2 %. České aerolinie i přes finanční problémy nepřerušily provoz, dále nabízí letecká spojení z Prahy do evropských měst a ve spolupráci s partnerskými společnostmi do dalších destinací.

Soudem schválený plán na reorganizaci ČSA, který již minulý týden schválili na hlasování věřitelé společnosti, předpokládá vstup nového investora, firmy CANARIA TRAVEL, spol. s r.o. prostřednictvím dceřiné společnosti Prague City Air s.r.o. Cestovní kancelář Canaria Travel je vlastněna ze 75 % Unimex Group, zbylou čtvrtinu kontroluje TO - SERVIS spol. s r.o. (z 95 % vlastněný Lenkou Vikovou).

Společnost Unimex Group je přitom jedním z akcionářů Smartwings, a.s., drží 11,2 % akcií. Dalšími akcionáři této letecké společnosti jsou: EH Group s. r. o. Romana Vika s 25 % akcií, UG Jet 2, s. r. o. s 13,8 % a čínským státem vlastněná Rainbow Wisdom Investments Ltd s 49,92 % akcií. Rainbow Wisdom Investments koupily podíl od čínské státní společnosti CITIC Group v loňském roku. Podle dřívějších vyjádření českých akcionářů Smartwings se čínský akcionář během pandemie Covid-19 nijak aktivně nepodílel na záchraně a finančním posílení společnosti.

Airbus A319 s registrací OK-REQ, jediné letadlo v majetku společnosti ČSA poslouží k zajištění poskytnutého úvěru, srpen 2013 (autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Prague City Air má zadluženým ČSA poskytnout do deseti dnů od účinnosti reorganizačního plánu vypořádací úvěr 140 miliónů korun, který bude zajištěn letadlem Airbus A319 registrace OK-REQ. ČSA po nabytí účinnosti reorganizačního plánu poskytnou 125 mil. korun z úvěru k výplatě pro nezajištěné věřitele. Zajištění věřitelé budou uspokojeni vydáním zajištěného majetku. Zbylých 15 milionů korun z poskytnutého úvěru bude využito na provoz společnosti.

Témata