Maroko znovuotevře hranice 7. února, letecké společnosti obnoví spojení

30.01.2022 - AfrikaPo dvouměsíčním uzavření hranic a přerušení mezinárodních pravidelných osobních linek se Maroko opět otevře 7. února. Termín znovuotevření hranic oznámila marocká vláda ve čtvrtek po svém jednání. Podle vydaného prohlášení nyní zřízená komise zkoumá, jaká opatření budou přijatá na hranicích a jaké budou podmínky pro cestující ze zahraničí. Podrobnosti týkající se požadavků při příjezdu do Maroka mají být oznámeny později.

Marocká národní letecká společnost Royal Air Maroc oznámila, že se znovuotevřením hranic od 7. února obnovuje své mezinárodní osobní lety. Společnost uvedla, že nyní pracuje na znovuzahájení letů do všech svých cílů. Na webu Royal Air Maroc je již možné rezervovat letenky na lety do zhruba padesátky zahraničních destinací. Během zákazu mezinárodních letů se provoz společnosti omezoval na vnitrostátní linky a repatriační lety. S obnovením letů počítá také marocká nízkonákladová aerolinie Air Arabia Maroc a také společnosti létající do Maroka jako Air France, Transavia, Ryanair, easyJet, TUIfly a další.

Maroko uzavřelo své hranice 29. listopadu 2021 a spolu s tím také pozastavilo všechny osobní lety do Maroka, aby zpomalilo šíření onemocnění Covid-19. Opatření bylo přijato zprvu na dva týdny, později bylo prodlouženo do konce prosince 2021. Před koncem loňského roku pak Maroko oznámilo další prodloužení do 31. ledna 2021. Během zákazu letů marocké úřady povolovaly ad-hoc jen repatriační lety určené pro cizince v Maroku nebo naopak Maročany pobývající v zahraničí.

(ilustrační foto: OperaJoeGreen/Wikimedia Commons - CC0 1.0)

Zatím do konce února má v Maroku platit mimořádný stav zavedený na začátku pandemie koronaviru. V současnosti má očkování již 23 z 36 milionů obyvatel Maroka. Cílem je dosáhnout 80% proočkovanosti obyvatelstva. Země očkuje zejména vakcínami od Sinopharm a AstraZeneca. Marocké úřady schválily také ruský Sputnik V a indický Covishield, který je verzí vakcíny AstraZeneca.

Témata