Maroko prodloužilo zákaz mezinárodních letů do konce roku

10.12.2021 - AfrikaMaroko včera oznámilo, že prodlužuje pozastavení všech pravidelných osobních mezinárodních letů do země až do konce letošního roku. Marocké úřady toto přijaly opatření od 29. listopadu s tím, že bude platit dva týdny. Důvodem zákazu jsou obavy z možnosti rozšíření nové nakažlivé varianty koronaviru Omicron na marocké území.

Některé evropské státy vypravily pro své občany, kteří v Maroku uvízli, repatriační lety. O možnostech repatriace svých občanů ze zahraničí uvažuje také marocká vláda.

Mešita Hasana II. v největším marockém městě Casablance. Mešita má nejvyšší minaret na světě (foto: MekssiMed/Pixabay)

Maroko se v boji s koronavirem řadí na africkém kontinentu mezi nejúspěšnější státy. Například ve čtvrtek země zaznamenala jen 146 nových případů onemocnění Covid-19. Je to výsledek zejména na africké poměry vysoké proočkovanosti obyvatelstva, která podle serveru Our World in Data přesahuje 61 %. Vláda zajistila pro obyvatele zejména vakcíny od Sinopharm a AstraZeneca. Schváleny jsou místním ministerstvem zdravotnictví také ruský Sputnik V a Covishield, což je indická verze AstraZeneca.

V reakci na rozhodnutí o prodloužení zákazu letů oznámila národní letecká společnost Royal Air Maroc, že do 31. prosince 2021 pozastavuje všechny své mezinárodní osobní lety. Cestujícím postiženým zrušením letů dopravce vydává nepřenosný voucher s platností jeden rok. Za stanovených podmínek je možné tento voucher refundovat. Nízkonákladová aerolinie Ryanair začátkem tohoto týdne oznámila zrušení všech svých pravidelných letů do Maroka až do února 2022.

Témata