Luxair spustí v září přímé lety do Lublaně

30.06.2023 08:30 - EvropaSlovinsko se stále nemůže vyrovnat s krachem společnosti Adria Airways z konce září 2019. Tento týden dal slovinský premiér Robert Golob své ministryni infrastruktury Alence Bratušekové zelenou k pokračování příprav a postupů pro nalezení právního a ekonomického řešení pro založení nového vlajkového dopravce Slovinska. Paní Bratušeková, která je jednou z nejhlasitějších zastánkyň zřízení nové národní letecké společnosti, věří, že by dopravce mohl být uveden do provozu v letní sezóně 2025. Odborná pracovní skupina dospěla k závěru, že nový dopravce by mohl být úspěšný pouze v případě, že by vláda uzavřela dohodu o partnerství veřejného a soukromého sektoru s jinou společností.

Již dříve se ovšem Slovinsko vyjádřilo, že by rádo přilákalo více leteckých spojení do 2,2 miliónové země a vypsalo na podobné spoje dotace. O jejich získání měly zájem jak černohorská Air Montenegro, tak i lucemburská společnost Luxair.

Letecká společnost Luxair se nyní bez ohledu na aktuální dění ve Slovinsku rozhodla od 14. září spustit lety 2x týdně z Lucemburku do Lublaně, kterou oznámila jako svoji novou 93. destinaci. Na novou linku nasadí 76 místné letadlo De Havilland Dash 8. Létat se má ve čtvrtky a v soboty. Ve čtvrtky má být odlet z Lucemburku ve 12:25, v soboty již v 9:20. Odlet zpět ze Slovinska do Lucemburku je plánován na 14:55, respektive na 11:50. Lety jsou již k dispozici jako celoroční v rezervačním systému dopravce. Luxair věří, že nová přímá linka zaujme především současné zákazníky skupiny Lufthansa, kteří aktuálně mezi oběma městy přesedají s přestupem ve Frankfutru, Mnichově či Curychu. Část cestujících mezi oběma městy také aktuálně létá s Air France a přestupem v Paříži.

De Havilland Dash 8 s registrací LX-LQJ ve speciální růžové livery dopravce Luxair, říjen 2022 (autor: Colin Cooke, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata