Slovinsko plánuje dotovat přímá letecká spojení, včetně linky do Prahy a do Vídně

11.04.2023 - EvropaSlovinsko je jednou z mála evropských zemí, kde se množství leteckých spojů a přepravených cestujících nedaří navracet na úrovně před pandemií. Největší letiště v zemi, letiště Jože Pučnika v Lublani, v roce 2018 odbavilo přes 1,8 miliónů pasažérů. Loni však jen 970 tisíc. V září roku 2019 totiž ve Slovinsku zkrachovala společnost Adria Airways, národní dopravce, který provozoval flotilu menších letadel CRJ900, CRJ700 a A319 se základnou na zmiňovaném letišti u 290 tisícové Lublaně.

Země s 2,1 milióny obyvatel a rozlohou 20.000 km2 s krachem Adrie tak přišla o řadu přímých spojení do mnoha evropských zemí, kam Adria dříve létala. Slovinská vláda si sice stále pohrává s myšlenkou obnovení konceptu národního dopravce, ovšem reálně zatím spíše podnikla kroky k přilákání stávajících leteckých společností k linkám do Slovinska formou subvencí. Ty v minulých dnech Slovinsku schválila Evropská komise. Během příštích 3 let tak může Slovinsko vynaložit na dotace leteckým společnostem až 16,8 miliónů euro.

Slovinsko tyto prostředky chce použít na dotace leteckých spojení na svá 3 hlavní mezinárodní letiště. Kromě Lublaně také pro dotace spojení do Mariboru a Portorože. Leteckým společnostem bude hradit až po 3 roky polovinu místních letištních poplatků. Slovinsko vydalo i seznam deseti prioritních spojení, která mají podle názoru slovinské vlády největší point-to-point potenciál. Tyto by tudíž chtělo Slovinsko v příštích 3 letech prioritně dotovat. Jedná se o Amsterdam, Atény, Berlín, Brusel-Charleroi, Helsinki, Kodaň, Madrid, Prahu, Skopje a Vídeň. Slovinská vláda by měla vypsat první z tendrů během několika příštích týdnů. První kolo bude otevřené 30 dnů. Pokud by se příslib dotací do těchto prioritních destinací nebyl zcela vyčerpán, mohly by se o dotace ucházet v druhém kole také společnosti, které by nabídly ze Slovinska přímá spojení i do destinací jako je Barcelona, Lisabon, Oslo, Paříž, Priština, Řím a Stockholm.

kostel ve vesnici Javorca v Kamnicko-Savinjských Alpách, květen 2014 (autor: Bojan Marušič, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata