Lufthansa Group nabízí ústupky za schválení převzetí ITA Airways

09.01.2024 19:53 - EvropaLufthansa Group chce přesvědčit Evropskou komisi (EK), aby souhlasila s převzetím italské národní aerolinie ITA Airways. Proto podle agentury Bloomberg nabízí skupina ústupky, aby transakce byla EK schválená. Bloomberg se odvolává na insidery obeznámených s jednáním, kteří však nechtěli specifikovat, o jaké ústupky by se mělo jednat. Podle agentury je pravděpodobné, že by se skupina mohla vzdát částí slotů na milánském letišti Linate. Toto letiště, které se nachází nejblíže centru Milána, je atraktivní zejména pro vnitrostátní linky a lety do vybraných evropských metropolí

Airbus A320neo společnosti ITA Airways na dráze letiště ve Frankfurtu (foto: MarcelX42/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Italský ministr financí Giancarlo Giorgetti uvedl dříve, že EK provede zevrubné šetření převzetí ITA Airways. Může tak trvat několik měsíců, než dojde ke schválení transakce. V případě jejího odsouhlasení získá Lufthansa Group 41% podíl v ITA Airways s tím, že později může italskou společnost zcela převzít.

ITA Airways byla založena v roce 2021 jako nová italská národní aerolinie. Den před zahájením jejího provozu se uskutečnil poslední let Alitalia. Nový dopravce není z právního hlediska pokračovatelem Alitalia. Od bývalé letecké společnosti převzal část zaměstnanců a pronajatých letadel. ITA Airways rovněž odkoupily značku Alitalia. Snahou ITA Airways je efektivější provoz s cílem dostat se během několika let do zisku. V porovnání s Alitalia je nová společnost také výrazně menší.

Témata