Letoví dispečeři ve Francii stávkují

09.05.2019 - EvropaFrancouzští řídící letového provozu vstoupily ve středu po 19. hodině do 35hodinové stávky. Protest je součástí širší stávky zaměstnanců veřejného sektoru. Francouzský úřad civilního letectví DGAC požádal ještě před vypuknutím stávky letecké společnosti, aby zredukovaly své lety z/do Lyonu, Marseille, Paříže-Orly a Toulouse o 30 %. Zrušeno tak bylo okolo 550 letů, což se dotkne zhruba 75 tisíc cestujících. Přelety přes francouzský vzdušný prostor mají být oproti běžnému stavu sníženy o polovinu.

Kontrolní věž na pařížském letišti Orly (foto: Habib M’henni/Wikimedia Commons - CC BY 4.0)

Očekává se, že i přes tyto zmirňující opatření, budou lety během stávky výrazně zpožďovány a některé pravděpodobně i zrušeny. Stávka by měla skončit v pátek 10. května v 5:00.

Podle online přehledu letů pražského letiště v době vydání tohoto článku zrušila svůj čtvrteční let do Paříže na letiště Beauvais nízkonákladová aerolinie Ryanair. K rušení letů přistoupily společnosti British Airways, easyJet a další na linkách z Velké Británie do Francie. Letů Air France z letiště Charlese de Gaulla by se stávka neměla dotknout.

Témata