Letiště Vídeň vykázalo za rok 2021 mírný zisk

02.03.2022 - EvropaPodle dnešní tiskové zprávy společnosti Flughafen Wien AG, dokázala společnost v roce 2021 dosáhnout černých čísel. A to jen díky tvrdým úsporným opatřením, kurzarbeitu a pozitivnímu vývoji počtu odbavených pasažérů. Podle tiskové zprávy letiště činily příjmy v roce 2021 celkem 407 miliónů euro, čistý zisk po zdanění a odpisech dosáhl 6,1 miliónu euro. Letiště v roce 2021 odbavilo 10,4 miliónů pasažérů. Před pandemií v roce 2019 však letiště odbavilo rekordních 31,7 miliónů pasažérů.

Výhled na letošní rok je pro manažery letiště vzhledem ke krizi na Ukrajině náročné odhadnout. Jejich první odhady leží u 17 milionů odbavených cestujících za rok 2022, neboť se všeobecně očekává silná poptávka především v letní sezóně.

Z tohoto důvodu plánuje letiště otevřít společně se začátkem letního letového řádu doposud zavřený Terminál 2. Od 29.března má rovněž začít opětovně fungovat City Airport Train - nejrychlejší vlakové spojení letiště s centrem Vídně. Na jaře má být na pozemcích letiště rovněž zprovozněna na ploše 24 hektarů největší rakouská fotovoltaická elektrárna. Měla by vést tak k dalším provozním úsporám a výrazně pomoci dosáhnout letišti cíle stát se v roce 2023 jedním z prvních letišť na světě, které bude CO2 neutrální.

letiště Vídeň (zdroj: media kit společnosti Flughafen Wien AG)

Témata