Letiště v sicilské Katánii je kvůli Etně dočasně uzavřeno

05.07.2024 12:52 - EvropaDnes brzy ráno přerušilo svůj provoz letiště v druhém největším sicilském městě Katánia. Důvodem je vulkanická aktivita blízké sopky Etna, která začala tento týden opět chrlit lávu a popel. Etna ležící u východního pobřeží ostrova Sicílie je se svými 3357 metry nejvyšší sopkou v Evropě.

Pohled na sicilské město Katánie a sopku Etna, která se tyčí na městem (foto: Dariolp83/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Mezinárodní letiště v Katánii v 7:20 informovalo, že letiště je uzavřeno nejméně do 15:00 a veškery provoz je pozastaven. Důvodem je spad sopečného popela na ranvej letiště. Provoz má být obnoven po odstranění popela z drah, na kterých se pohybují letadla.

Uzavření letiště v Katánii se dotklo také českých cestujících. Dnešní let společnosti Ryanair z Katánie do Prahy a zpět byl zrušen (FR9638/FR9639). Stejně tak byly zrušeny další lety, které měly ze sicilského letiště odlétat nebo na něm přistávat od dnešního rána do brzkých odpoledních hodin.

Činnost sopky Etna se dotkla také několika letů včera večer. Dva lety společnosti Wizz Air Malta a jeden let Poste Air Cargo musely být přesměrovány na letiště v Palermu.

Témata