Letiště v Pardubicích, Českých Budějovicích a v Karlových Varech přijdou o chartery Smartwings

28.09.2023 16:02 - Česká republikaNejvětší česká letecká společnost Smartwings nepočítá s tím, že by v příštím roce provozovala pro cestovní kanceláře charterové lety z menších českých regionálních letišť. Týká se to konkrétně letišť v Pardubicích, Českých Budějovicích a v Karlových Varech. Informaci přinesl ve středu zpravodajský server iDnes.

„Společnost Smartwings bude v příští letní sezoně provozovat lety ze tří českých letišť – z Prahy, Brna a Ostravy, tedy z letišť, kde má společnost dlouhodobě základny včetně technicko-provozního zázemí a pro společnost provozování letů z těchto letišť dává větší ekonomický smysl,“ citoval iDnes tiskovou mluvčí Smartwings Vladimíru Dufkovou.

Jak je zřejmé, tak za rozhodnutím Smartwings není nedostatek kapacit pro zajištění těchto charterových letů z menších českých regionálních letišť, ale celková ekonomika a organizace provozu těchto letů. Smartwings nemá na těchto letištích provozní základny, čemuž musí být přizpůsobena rotace těchto letů, ale i létajícího personálu.

Rozhodnutí Smartwings bude každopádně komplikací zejména pro cestovní kanceláře, které si tyto lety pronajímaly pro přepravu svých klientů. Nyní si organizátoři zájezdů budou muset najít jiného náhradního dopravce. To bude nepochybně lehčí pro větší cestovní kanceláře, které jsou součástí zahraničních turistických koncernů, které mohou snadněji nasmlouvat kapacity pro leteckou přepravu klientů.

První přílet Boeingu 737 do Českých Budějovic na začátku srpna. Společnost Smartwings zahájila charterové lety s klienty Čedoku (foto: Letiště České Budějovice)

Výrazné oživení provozu na těchto regionálních letištích přinesla cestovní kancelář Čedok. Ta nedávno oznámila další rozšíření letů z regionálních letišť. Například z Českých Budějovic plánuje Čedok podle dřívějšího oznámení létat do pěti destinací, z Pardubic chce přidat lety do Burgasu, Tirany, na Krétu a Rhodos. „Nabídku zájezdů na léto 2024 připravujeme podle oznámených plánů. Už máme pro naprostou většinu chystaných destinací z menších regionálních letišť zajištěného jiného dopravce,“ reagovala mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková pro Českou televizi.

Pravděpodobně první vlaštovkou v tomto směru bylo nedávné oznámení Čedoku o zimních letech z Českých Budějovice do egyptské Taby, kdy mluvčí Čedoku upřesnila, že lety bude zajišťovat společnost MayFair Jets ze Spojených arabských emirátů.

Podle iDnes se plánů na lety z regionálních letišť nechce vzdát společnost DER Touristik, která kontroluje cestovní kanceláře CK Fischer a Exim Tours. „Jsme v blízkém kontaktu hned s několika leteckými společnostmi. Vzhledem k počtu klientů, které je naše skupina schopna přepravit, jsme blízko dohodě,“ uvedl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Teprve se ukáže, jak rozhodnutí Smartwings ovlivní provoz na zmíněné trojici letišť. Podle České televize vypravily Smartwings z pardubického letiště letos již 550 letů, které přepravily 88 tisíc cestujících. Zatímco Pardubice mají i lety i dalších dopravců, u letišť v Karlových Varech a Českých Budějovicích byly Smartwings letos jediným dopravcem, který zajišťoval charterové lety s klienty cestovních kanceláří.

Témata