Letiště Praha otevřelo novou bezpečnostní kontrolu na Terminálu 2

12.06.2018 - Česká republikaNa ruzyňském letišti jsou od pondělí v Terminálu 2 v plném provozu prostory nové centrální bezpečnostní kontroly. Nová kontrola navyšuje odbavovací kapacitu Terminálu 2 a zároveň zvyšuje komfort odbavení cestujících mířících do zemí schengenského prostoru. Do vybudování nového stanoviště bezpečnostní kontroly investovalo Letiště Praha celkem 200 milionů korun, přičemž tato částka zahrnuje nové technologie i potřebné stavební úpravy. Jedná se o největší rozvojový projekt realizovaný na Terminálu 2 od jeho otevření v roce 2006.


Nová bezpečnostní kontrola na Terminálu 2 disponuje osmi plně automatizovanými rentgenovými tratěmi (foto: Letiště Praha)

„Letiště Praha zaznamenává již několik let po sobě rekordní nárůst v počtu odbavených cestujících, což zvyšuje nároky na naše provozní kapacity, které průběžně navyšujeme dílčími rozvojovými projekty v rámci stávající podoby letiště. Ty probíhají formou stavebních úprav, ale také zaváděním nových technologií do provozu. Nové pracoviště bezpečnostní kontroly na Terminálu 2 je kombinací těchto dvou přístupů a zároveň jedním z krátkodobých rozvojových projektů, které momentálně realizujeme,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Nové pracoviště disponuje celkem osmi plně automatizovanými a šesti manuálními rentgenovými tratěmi. Automatizované tratě umožňují cestujícím paralelně odkládat zavazadla a předměty ke kontrole, což znamená, že v jednu chvíli se na jedné trati mohou připravovat až tři cestující současně. Součástí tratí je rovněž systém, který odděluje zavazadla určená k dodatečné bezpečnostní kontrole od zavazadel, které již takovou kontrolou procházet nemusí.

Díky nasazení nových technologických prvků je nová bezpečnostní kontrola na Terminálu 2 díky schopná odbavit až 2500 cestujících za hodinu, což znamená oproti dosavadnímu stavu zvýšení hodinové kapacity o 40 procent.


(foto: Letiště Praha)

K vyššímu komfortu cestujících přispívá také samotný prostor nové bezpečnostní kontroly, který je mnohem větší, vzdušnější a přehlednější. Kromě moderních technologií disponuje nové pracoviště dalšími doplňujícími prvky zvyšujícími komfort. Cestující mají k dispozici nové boxy na odkládané předměty, které jsou prostornější než ty dosavadní.

K dispozici jsou rovněž návleky na nohy pro cestující, kteří si budou muset sundat boty ke kontrole. Dále u automatizovaných tratí jsou zásobníky s litrovými sáčky na povolené tekutiny. Průchod bezpečnostní kontrolou usnadňuje světelný navigační systém.

Letiště Praha podle slov Václava Řehoře počítá se zavedením dalších moderních technologií do prostor nové bezpečnostní kontroly. Plánováno je například pořízení body scannerů či případné nahrazení manuálních tratí automatickými, což by mohlo v budoucnu přispět k dalšímu navýšení kapacity bezpečnostní kontroly. Letiště Praha chce tyto další kroky realizovat podle vývoje na trhu letecké dopravy.


(foto: Letiště Praha)

Témata