Korean Air údajně odchází z ČSA, společnost ovládne Travel Service

06.10.2017 - Česká republikaSpolečnost Travel Service se údajně dohodla na převzetí podílu Korean AirČSA. Vedle 44 procentního podílu jihokorejského dopravce odkoupí Travel Service také podíl státu ve výši 19 procent od firmy Prisko. Travel Service tak ovládne ČSA, ve které bude držet téměř 98 procent akcií. Informaci přinesl odborný server Zdopravy.cz s odvoláním na své zdroje. V průběhu dopoledne informaci bez dalších podrobností přinesla také Česká televize. Transakci žádná ze zúčastněných stran zatím oficiálně nepotvrdila. Podle serveru Zdopravy.cz se má transakce finalizovat dnes.

"Pokud jde o ČSA - nastala věřím doba, kdy si všichni uvědomí, že je na našem trhu letecké přepravy místo jen pro jednu českou společnost. Jsme akcionáři v ČSA a myslíme si, že by bylo dobré mít v nich větší slovo,“ uvedl letos v rozhovoru pro Hospodářské noviny Jiří Šimáně, předseda představenstva Travel Service a spoluvlastník Unimex Group.

Potvrzení transakce by znamenalo vznik silné české skupiny v letecké dopravě s pobočkami v Polsku a Maďarsku, která provozuje více než 60 letadel. Obě společnosti dohromady přepravily v loňském roce 9,5 mil. cestujících. Idea spojení obou dopravců se objevila poprvé v roce 2005, když ČSA za vedení Jaroslava Tvrdíka chtěly Travel Service koupit.

Transakce by znamenala také odchod Korean Air z ČSA. Jihokorejský dopravce se na řízení ČSA příliš nepodílel. Přínos Korean Air, přestože přinesl stabilizaci ČSA, zůstal za očekáváním. Prostřednictvím Travel Service by získala vliv v ČSA také čínská investiční skupina CEFC, která drží v Travel Service 49,92 procent akcií.

Štítky