KLM zahájila spolupráci s provozovatelem rychlovlaků Thalys

20.07.2022 - EvropaLetecká společnost KLM nabízí od 18.7.2022 v rámci pilotního projektu garantovaný přestup na letišti Schiphol na rychlovlaky společnosti Thalys do Bruselu. Pilotní projekt má trvat do 29.10.2022 a pak jej plánuje KLM vyhodnotit.

Rychlovlaky společnosti Thalys zvládnou ujet trasu z centra Bruselu na letiště v Amsterdamu za 1 hodinu a 33 minut. KLM tak vlastně začala dělat to samé, co Air France již několik let úspěšně dělá na trase Brusel - Paříž, letiště CDG. Trasu dlouhou 300km urazí rychlovlaky za 1 hodinu a 22 minut. Proto Air France přestala mezi Paříží a Bruselem nabízet letecké spojení a zcela přešla na dopravu cestujících rychlovlaky. Air France si kupuje v rychlovalcích svůj vlastní kontigent sedačkové kapacity. Nyní totéž dělá i KLM.

Nabídka kombinace vlaků společnosti Thalys z Bruselu a letů KLM z Amsterdamu je již viditelná i v rezervačním systému letecké společnosti. Ovšem podobně jako všechny nové projekty ještě evidentně trpí dětskými nemocemi. Například pro rezervaci spojení z Bruselu na Schiphol a přestup na návazný let do Prahy se již kombinace vlaku a letadla v rezervačním systému KLM objevují, ovšem jako nejdražší varianta s cenou od 15.700 kč za jeden směr. Jako cenově nejvýhodnější je stále u KLM v nabídce kombinace dvou letů, nejprve z Bruselu do Amsterdamu a pak do Prahy. Cenový rozdíl je prozatím obrovský - cena za jeden směr se totiž pohybuje i na úrovni pod 3.500 kč - to jest o 12.200 kč levněji než garantovaný přestup z vlaku na letadlo. Navíc pokud stojí na ten samý den samostatná koupě segmentu Amsterdam-Praha s KLM v daný den jen 1.625kč a akční jízdenka Brusel-Schiphol stojí se společností Thalys jen 29 euro - ve srovnání s 15.700kč, za které prozatím nabízí KLM stejný produkt s garancí přestupu je zřejmé, že pro mnoho cestujících bude volbou právě koupě dvou nesouvisejících jízdenek avšak s dostatečnou časovou rezervou na přestup ve vlastní režii.

Lze proto očekávat, že KLM nabídku kombinace rychlovlaku z Bruselu na letiště v Amsterdamu a odtud návazného letu dál ještě v budoucnu poupraví a rozšíří o další významné destinace v nabídce společnosti Thalys jako jsou: Antverpy, Cáchy, Dortmund, Duisburg, Düsseldorf, Kolín nad Rýnem, Liege, Paříž-sever a Rotterdam.

vlak Thalys schopný dosáhnout rychlosti až 300kmh v blízkosti Amsterdamu, červenec 2016 (autor: Rob Dammers, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata