KLM splatily covidovou státní půjčku nizozemské vládě

05.07.2022 - EvropaNizozemská letecká společnost KLM Royal Dutch Airlines minulý týden oznámila, že odeslala poslední třetí splátku ve výši 277 milionů eur z čerpaného úvěru, který ji byl poskytnut nizozemskou vládou a bankami v době pandemie. Celkem získala aerolinie k překlenutí složitého období úvěr ve výši 3,4 miliardy eur (82,5 miliard korun) z něhož využila 942 milionů eur (2,32 miliardy korun). V květnu společnost odeslala první splátku 311 milionů eur, v červnu pak druhou ve výši 354 milionů eur.

K předčasnému splacení úvěru došlo díky výraznému snížení provozních nákladů včetně odchodu 6000 zaměstnanců v průběhu pandemie. Velmi také pomohlo oživení díky odstranění cestovních restrikcí a rostoucí poptávka po letenkách.

Letoun Embraer ERJ-175 KLM Cityhopper na letišti Schiphol (foto: KLM)

„Kolegové z KLM bojovali v letech 2020 a 2021 s krizí způsobenou Covid-19. Současná provozní situace na letišti Schiphol je také náročná a opět vyžaduje od našich lidí a zákazníků mnoho. Chtěl bych všem v KLM upřímně poděkovat za jejich obrovské úsilí. Tato poslední splátka je proto také vítaným završením úsilí všech a slouží jako povzbuzení pro všechny zaměstnance KLM v této těžké době,“ uvedl Pieter Elbers, odcházející prezident a CEO společnosti KLM.

Podle společnosti KLM i přes nedávné oživení letecké dopravy blízká budoucnost nejistá. Důvodem je vysoká míra inflace, rostoucí náklady, nemizící Covid-19 a geopolitické výkyvy jakým je ruská invaze na Ukrajinu. Po splacení využité částky bude mít KLM k dispozici úvěrový rámec ve výši 2,4 miliard eur (723 milionů eur vládní půjčka a 1,735 miliardy eur úvěr bank) pro případné využití. Podle KLM současné analýzy předpokládají, že společnost bude mít v příštích letech dostatečné finanční zdroje.

Témata