KLM Royal Dutch Airlines je 95 let

07.10.2014 - EvropaDnes je to přesně 95 let, kdy byly založeny nizozemské aerolinie KLM. Ve čtvrtek 7. října 1919 byla v notářské kanceláři H. Stoopa v Haagu založena KLM – Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, v překladu královská letecká společnost. Tehdejší nizozemská královna Velemína svolila, že nová společnost může používat ve svém názvu slovo královský. Osm investorů poskytlo počáteční kapitál ve výši 1,2 milionu guldenů. Do čela společnosti byl jmenován Albert Plesman, holandský letecký průkopník a vojenský pilot z 1. světové války.

KLM - 1920 - první let do Londýna
První let KLM z Londýna do Amsterdamu v roce 1920 (foto: KLM)

Společnost KLM zahájila svůj provoz až následující rok. 17. května 1920 se uskutečnil první komerční let na lince Londýn-Croydon – Amsterdam. První let uskutečněný pronajmutým letounem De Havilland DH.16 (G-EALU) pilotoval anglický pilot H. Shaw. Počátkem 20. let minulého století nebyl zájem o leteckou přepravu nijak velký. Problémem byly i vysoké ceny letenek. Zpáteční letenka z Amsterdamu do Londýna stála mezi 50 až 100 guldeny, což byla pro průměrného občana vysoká suma.

KLM - Batavia - trasa letu
Trasa letu linky KLM z Amsterdamu do Batávie (zdroj: dutch-aviation.nl)

V roce 1924 uskutečnily KLM první let do Batávie (dnes Jakarta), hlavního města tehdejší Nizozemské východní Indie. Do vypuknutí 2. světové války se jednalo o nejdelší pravidelnou linku na světě. Svůj provoz KLM nepřerušily ani v průběhu 2. světové války, kdy bylo Nizozemí okupováno. KLM pokračovaly v pravidelných letech do Batávie. Začátek linky kvůli konfliktu v Evropě byl v Lyddě v tehdejší Britské Palestině. Po obsazení Nizozemské východní Indie zůstala KLM činná v oblasti Karibiku a Jižní Ameriky.


Krátké video od KLM k 95. výročí existence společnosti (foto: KLM/YouTube)

Po 2. světové válce obnovila KLM své linky z Amsterdamu a v roce 1946 zahájila s letounem Douglas DC-4 pravidelné lety do New Yorku. V roce 1958 otevřela KLM dálkovou linku do Tokia, která se létala polární trasou přes Severní pól. V roce 1960 společnost zařadila do své flotily první proudový letoun Douglas DC-8, který byl nasazen na dálkové linky. Od roku 1971 společnost provozovala ve svých bledě modrých barvách také letouny Boeing 747.

KLM - Lockheed L-1049
Letouny Lockheed L-1049 Constellation v barvách KLM (foto: KLM)

V roce 2003 se KLM dohodla s Air France na sloučení do jedné společnosti. Holding Air France-KLM zastřešuje Air France a KLM, které jsou jejími dceřinými společnostmi. Spojení obou aerolinií přineslo řadu úspor a synergických efektů. Od roku 2004 jsou KLM také členem globální aliance SkyTeam.

KLM - Boeing 777-300ER
Boeing 777-300ER společnosti KLM v barvách aliance SkyTeam (foto: KLM)

Témata