KLM přestane prodávat cigarety na palubách letadel

14.03.2018 - EvropaNizozemská letecká společnost KLM Royal Dutch Airlines končí od 1. července 2018 s prodejem cigaret v rámci palubního prodeje. Místo potřeb pro kuřáky rozšíří aerolinie svůj sortiment o další zboží. „Domníváme se v KLM, že není již dále vhodné prodávat cigarety na palubách našich letů,“ uvedl Boet Kreiken, viceprezident KLM pro Customer Experience, s tím, že KLM podporuje zdravý životní styl a sportování, což nelze kombinovat s cigaretami. Podle Kreikena ukončením prodeje cigaret KLM potvrdila svůj závazek společenské odpovědnosti.


(ilustrační foto: KLM)

Přestože kouření na palubách letadel bylo zakázáno u většiny leteckých společností v 90. letech 20. století, cigarety zůstaly i nadále v nabídce palubního obchodu. Bezcelní prodej cigaret byl totiž dlouho pro letecké společnosti zajímavou položkou palubního prodeje.

Prodeje na palubách letadel však v posledních letech klesají. Podle zprávy APEX se v roce 2006 podílely tržby z prodejů v letadlech celosvětově 7,3 procenty na celkových tržbách bezcelních obchodů. V roce 2014 tento podíl klesl na 4,6 procenta a v dalších letech dále klesal. Naopak podle APEX rostl v uvedeném období podíl letištních bezcelních obchodů o 7,1 procenta ročně.

Štítky