KLM postupně zavádí v rezervacích genderově neutrální oslovování

29.05.2023 22:01 - EvropaNizozemská letecká společnost KLM ve vybraných zemích nabídla cestujícím možnost zvolit si genderově neutrální oslovení. Vedle tradičních oslovení v mužském nebo ženském roce si mohou nastavit neutrální oslovení, oslovování pouze jménem nebo také úplné vynechání oslovení. V případě, že vynechání není možné, bude použito pro tyto cestující místo oslovení písmeno X.

Novinka je zatím dostupná v Nizozemí, Velké Británii, Německu a ve Spojených státech. V těchto zemích se rovněž cestující v rámci rezervace mohou identifikovat jako nebinární. Tato nastavení si mohou zvolit pouze dospělí cestující.

Společnost KLM uvedla, že mezi některými cestujícími zaregistrovala poptávku po zavedení takové možnosti nastavení. Opatření je součástí snah nizozemské aerolinie posunout se k personalizovanějšímu a genderově neutrálnímu přístupu k pasažérům. Společnost zavádí genderově neutrální oslovování i během letu. Například v hlášení za letu se bude používat oslovení „cestující“ místo stávajícího „dámy a pánové“.

Podobnou možnost nastavení při rezervaci letenek nabízejí od loňského roku partnerské letecké společnosti Delta Air Lines a Virgin Atlantic.

Letoun Embraer 190 společnosti KLM (foto: KLM/Arnoud Raeven)

Témata