Kanadský WestJet koupí konkurenční Sunwing Airlines

02.03.2022 - USA & KanadaKanadská letecká společnost WestJet Group koupí za blíže nezveřejněnou částku konkurenční společnost Sunwing Airlines. Respektive koupen má být její vlastník, společnost Sunwing Travel Group. Součástí transakce tak má být například i sesterská Sunwings vacations, která působí jako cestovní kancelář. Transakci ještě musí schválit příslušní regulátoři, a tak se její praktická realizace očekává až koncem roku 2022.

Sunwing Airlines je kanadská společnost založená v listopadu roku 2005. Své báze má v Montrealu, Torontu a Vancouveru. Její flotila čítá 27 letadel, důsledně řady Boeing 737. Sunwing Travel Group patří z 51% rodině Hunterů a ze 49% skupině TUI Group, jejíž akcie se obchodují na burze ve Frankfurtu. V minulosti se přes zimní sezónu objevily v jejích službách i české Boeingy dopravce Smartwings.

Samotný kupující, společnost WestJet, má ve flotile celkem 104 letadel, také výhradně Boeingů, ovšem většinové Boeingy řady 737 doplňuje i 8 dálkových letadel Boeing 787-9 Dreamliner. Společnosti WestJet patří též společnost Swoop se sídlem v Calgary. Ta provozuje dalších 10 Boeingů 737-800. Vlastníkem WestJetu je společnost Onex Corporation, jejíž akcie se obchodují na burze v Torontu. Jejím výkonným ředitelem je Alexis von Hoensbroech, německý manažer, který do společnosti přešel koncem roku 2021 z rakouského Austrianu.


Boeing 737-800 společnosti Sunwing Airlines na letišti v Torontu, červenec 2010 (autor:BriYYZ, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata